Generator Kodów Kontrolnych
"Po przeczytaniu pierwszego numeru Waszego pisma od razu rzucił mi się w oczy brak edytora sprawdzającego poprawność wpisanej linii. Prosiłbym, aby następne programy były z edytorem. Możecie "ściągnąć" edytor basica z "Bajtka" (jest bardzo wygodny) lub napisać własny. Co do mnie, to bardzo odczułem brak edytora, wpisując program Heartlight. Myliłem się wielokrotnie. Przydałaby się jeszcze - moim zdaniem - rubryka, w której redaktorzy Tajemnic odpowiadaliby na listy Czytelników."
Jest to cytat z listu jaki otrzymaliśmy od Czarka Dmowskiego z Elbląga.
Ponieważ forma i treść naszej gazety zależy w dużej mierze od Czytelników, przeto od niniejszego numeru Tajemnic wprowadzamy rubrykę odpowiedzi na listy, zaś edytor generujący kody wierszy programów w basicu zamieszczamy na
poprzedniej stronie.
W odróżnieniu od bajtkowego prezentowany generator kodów jest programem autorskim, a nie przepisaną z ANTICa (marzec 1987) wersją programu "TYPO II". Jeżeli zaś chodzi o wygodę, użytkowania, to naprawdę warto go przepisać i przekonać się
samemu.
Poniższy edytor generuje kody w pełni zgodne
z innymi tego typu programami, więc mogą one być używane zamiennie.
Po przepisaniu programu należy go nagrać na taśmę lub dysk (po uruchomieniu program kasuje pamięć - komenda NEW), a przed rozpoczęciem wpisywania tekstów źródłowych wczytać do pamięci i
uruchomić komendą RUN. Po kilku sekundach pojawi się w dole ekranu wiersz, w którym wypisywane będą kody kontrolne.
W czasie przepisywania dowolnego programu po każdorazowym naciśnięciu klawisza RETURN, w linii edytora pojawi się kod danego wiersza, tak więc sprawdzanie poprawności przepisywania następuje bezpośrednio po wpisaniu danej linii. Można również sprawdzać kody poprzez wskazanie ("najechanie" kursorem) konkretnego wiersza i naciśnięcie RETURN.
Wszystkie standardowe komendy edytora ekranowego (ruchy kursorem, TAB itp.) oraz interpretera basicu (LIST, ENTER itd.) działają normalnie.
Jeżeli kontrola poprawności wpisania programu wypadła pomyślnie (kody wierszy są zgodne z drukowanymi obok listingów) należy usunąć edytor z pamięci poprzez naciśnięcie RESETu.
W przypadku, gdyby okazało się, iż edytor jest
jeszcze potrzebny, to możemy go uratować wpisując komendę ?USR(39555) pod warunkiem że wcześniej nie uruchomiliśmy przepisywanego programu.
Mirosław Liminowicz
|