Tajemnice ATARI

DOMAIN SOFTWARE


Outris

    Outris jest grą logiczno - zręcznościową, skonstruowaną na wzór "Tetrisa", jednak jej konkurencyjność jest bezsprzeczna, ponieważ w grze mogą uczestniczyć dwie osoby, rywalizujące ze sobą.

    Ekran pokazuje dwie studnie, do których wpadają klocki. Zadaniem graczy jest poukładanie ich w taki sposób, by utworzyły jak najbardziej jednolity, pozbawiony szczelin mur. Zabudowanie klockami pełnego szeregu jest premiowane. Pośrodku ekranu znajduje się okienko, w którym sygnalizowany jest wzór następnego klocka.

    Outris to rozgrywka na czas i na punkty. Ukończenie etapu przynajmniej przez jednego z graczy pozwala przejść obu konkurentom do kolejnej planszy i kontynuować grę. Warto dodać, że gra posiada doskonałą grafikę, opracowaną w najwyższym kolorowym trybie graficznym ATARI.

Riot

    Riot - w tłumaczeniu na język polski "uliczna zadyma" - jest typową grą karate wzbogaconą o nowe techniki zadawania ciosów przeciwnikom. Można uderzyć napastnika łokciem, kopnąć od przodu lub od tyłu, uklęknąć, uderzyć pięścią w stronę, w którą zwrócona jest twarz bohatera.

    Utrudnieniem dla gracza jest różny sposób poruszania się kolejnych napastników. Należy więc wpierw rozpoznać ruchy przeciwnika, by następnie zaskoczyć go serią ciosów.

    Emocje podczas walki nie słabną, gdyż przez cały czas należy kontrolować na monitorze własną linię życia i linie życia napastników, którzy nierzadko są silniejsi od samego bohatera.

    Mniej cierpliwi i nieodporni na przyjmowanie porażek mogą zapewnić sobie nieśmiertelność, jeśli wpiszą na początku programu hasło "Życie to walka".

Picasso

    Picasso jest prostym w obsłudze programem graficznym umożliwiającym malowanie na monitorze oraz samodzielne tworzenie grafik. Pozwala na uzyskanie podobnych efektów jak program graficzny Deluxe Paint na Amigę lub Rambrandt na Atari XL/XE.

    W edytorze tym nie występuje menu zawierające ikony, które przedstawiają wszystkie opcje programu z ich nazwami - jak np. Blazing Paddles. Picasso jest pierwszym programem graficznym na ATARI, w którym zastąpiono opcje, uruchamiane za pomocą ikon, opcjami przypisanymi do odpowiednich klawiszy. Dzięki temu rozwiązaniu edytor jest prostszy i szybszy w obsłudze. Użytkownik nie musi stale sięgać do menu po odpowiednie narzędzie, lecz wywołuje je z klawiatury.

    Program pozwala na automatyczne prowadzenie odcinków między wskazanymi punktami, można zatem rysować za jego pomocą różne figury. Dostępna jest opcja zamalowywania obszaru ograniczonego konturem lub tła, na którym znajdują się narysowane elementy. Możliwe jest także powiększanie wybranych fragmentów w celu dokładniejszego opracowania, powielanie zaprojektowanych wcześniej motywów i przesuwanie względem siebie fragmentów rysunku. W edytorze użytkownik może sam zdefiniować kolor w dowolnym momencie pracy, jak również wpisać tekst (dostępne są dwie wielkości czcionek) w wybranym miejscu ekranu.

    Istnieje możliwość zapisania gotowych rysunków oraz zarchiwizowania typowych elementów graficznych (różnego rodzaju akcesoria), co ułatwia tworzenie historyjek obrazkowych.

    Program Picasso współpracuje ze stacją dysków lub z magnetofonem w systemie normal oraz TURBO 2000. Jest wyposażony w "help", w którym znajdują się opisy opcji programu.

Pakiet dwóch programów: Film Editor, Film Editor Player

    Film Editor jest pierwszym programem przeznaczonym do tworzenia filmów animowanych przy pomocy małego ATARI. Do pakietu dołączony jest Film Editor Player, który pozwala na połączenie animacji z muzyką skomponowaną przy pomocy programu Chaos Music Composer lub Future Music Composer. Istnieje także możliwość ustawienia dowolnych kolorów i napisanie "scrolla", praktycznie dowolnej długości.

    Program umożliwia połączenie wyżej wymienionych elementów w jedną całość i zapisanie ich na taśmie w postaci programu demonstracyjnego - filmu. Film Editor dodatkowo zawiera przykładowe demo, w którym animacja składa się z 31 klatek.

    Film może składać się maksymalnie ze 128 klatek. Każda klatka jest kompresowana. Warto zaznaczyć, że program posiada aż 512 kombinacji kompresji danych. Do Film Editora można również załadować całoekranowy obrazek (w 8 lub 15 trybie) i wyciąć z niego odpowiedni fragment. Opcja wyboru trybu wyświetlania pozwala na rysowanie kolejnych klatek (np. przy pomocy programu Picasso - również firmy Domain Software) i wczytanie ich przy użyciu opcji "odczyt obrazka" do Film Editora.

    Dobrze opracowana instrukcja obsługi czyni ten program dostępnym dla każdego. Program pracuje w systemie TURBO 2000 (wrocławskim) i standardowym.

The Convicts

    The Convicts jest pierwszą grą labiryntową, której program może być obsługiwany przez dwie osoby - współdziałające, nie zaś konkurujące ze sobą.

    Gra posiada wiele elementów logicznych oraz zręcznościowych. Przejście niektórych plansz wymaga niebywałego sprytu, a samodzielne przebycie podziemi jednej z planet jest zadaniem karkołomnym. Sytuacja zmienia się, gdy do gry włączymy partnera.

    W podziemiach czekają na śmiałków różne pułapki - takie, jak przesuwające się ściany, urządzenia przyciągające, działa strzelające w różne strony, lustra - punkty teleportujące, diamenty przenoszące złe stwory i wiele, wiele innych. Czy ktoś sprosta takiemu zadaniu? Mniej wytrwali gracze mogą użyć klawiszy SELECT lub OPTION, które pozwalają wybrać lub pominąć dowolną planszę podczas gry.

Gallahad

    Jest to urozmaicona gra komnatowa. Gracz wciela się w postać dzielnego Tristana, który musi wydostać się z zamku, by dotrzeć do wyspy, na której znajduje się Skała Smoka. Jedynie bijąca z niej woda może przywrócić do życia uśpionych mieszkańców krainy Gallahad.

    Po drodze spotyka Tristana wiele przeszkód. Bohater może skorzystać z pomocy czarodziejskich przedmiotów, ale przeznaczenie ich pozostaje zagadką. Niektóre z zabranych przedmiotów mogą okazać się dla Tristana zgubne.

Knock

    Knock należy do gier logicznych. W trudnych do przejścia labiryntach zostały ukryte złote serca. Należy je stamtąd wydobyć. W tunelach nie można się zatrzymać jedynie umiejętne tworzenie blokad i sprawne operowanie joystickiem pozwala na zmianę kierunku przemieszczania się po labiryncie.

    Zaletą gry jest urozmaicona grafika oraz wiele trudnych do rozwiązania zagadek.

SOS Saturn

    Stacja naukowo badawcza zbudowana na Saturnie realizuje program, którego celem jest nawiązanie kontaktu z obcymi cywilizacjami. Obiekt emituje w kosmos różnorodne sygnały. Gdy na stacji wreszcie pojawiają się obcy przybysze, okazują się być wrogo nastawieni. Rozpoczyna się walka o uratowanie bazy.

    Gracz musi sprowadzić pomoc i uratować uwięzionych w magazynie przyjaciół. W tym celu powinien dostać się do specjalnego komputera i nadać SOS. Dotarcie do celu wymaga sprytu i umiejętnego wykorzystania znalezionych przedmiotów (broń, miny, karty identyfikacyjne itp).

    Aby ułatwić poruszanie się po labiryntach bazy, do instrukcji obsługi gry dołączona jest mapka.

Monia


NOWOŚCI AVALONU

Barahir

    Jest to nowa gra przygodowo-tekstowa. Niestety, bliższych szczegółów nie możemy Wam podać, ponieważ jej autor jeszcze ją dopracowuje. Z tego, co nam wiadomo, akcja toczyć się będzie między innymi w potężnym zamczysku, zapewne w czasach wczesnego średniowiecza, kiedy to smoki chadzały po świecie... Nie wiemy, niestety, czy graczowi przyjdzie pojedynkować się ze smokami, możemy natomiast z przyjemnością pochwalić bardzo ładną grafikę, którą udało nam się podglądnąć (a nam udało się ją wykraść, dzięki czemu możecie ją sami ocenić - przyp. red.). Samo rozwiązanie graficzne plansz przypomina nieco "Mózgprocesora". Jednak należy przyznać, że w "Barahirze" jest ono znacznie ładniejsze i bardziej pomysłowe. Gra zapowiada się interesująco, mamy nadzieję, że miłośnicy gier przygodowych, jak na razie nie narzekający na nadmiar propozycji, z przyjemnością wkroczą w świat rycerskich przygód.

Władcy Ciemności

    Nareszcie dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy ukończywszy zmagania z "Klątwą", siedzą z założonymi rękami i pozwalają pleśnieć swym komputerom - Roland Pantoła napisał je] drugą część. Jest to kontynuacja zawartego w "Klątwie" przesłania, tym razem jednak graczowi przyjdzie toczyć pojedynek z nie byle kim - z samymi "Władcami Ciemności". Tu uwaga od samego Autora: tytułowa ciemność niekoniecznie oznacza mroki czarnej magii, zdarza się bowiem, że z groźną ciemnością mamy do czynienia zupełnie blisko, można by rzec - na własnym podwórku, a kim są jej władcy - dowiedzą się ci, którzy zakupią grę.

    Oprawa graficzna utrzymana jest w charakterystycznym stylu gier poprzednich. W odróżnieniu od "Klątwy", nie ma już poruszającego się ludzika - został usunięty w odpowiedzi na liczne głosy graczy - wielu z Was uznało, że jest on zbędny. Teraz więc znowu wędrujemy kursorkiem, żeby jednak nie było nam przykro, Autor postarał się dostarczyć możliwie wiele atrakcji, głównie w postaci zagadek, które należy rozwiązywać w celu kontynuowania wędrówki. Dla wszystkich tych, którzy już przygotowują kartki i długopisy, aby w niedalekiej przyszłości zasypywać nas rozpaczliwymi prośbami o pomoc - słowa pociechy - Autor zapewnił nas, że osoby znające jego wcześniejsze gry, nie powinny mieć tak strasznych problemów, jak w przypadku "Klątwy". Nie nastawiajcie się jednak na to, że ukończycie "Władców Ciemności" w ciągu godziny, Autor zastawił na Was wiele pułapek i podejrzewam, że będziecie musieli nastawić Wasze szare komórki na maksymalne obroty, by sprostać tym intelektualnym zasadzkom - są one bardzo pomysłowe, niekiedy oparte na klasycznych zagadkach logicznych.

    Walkę z Władcami Ciemności uatrakcyjnia znakomita grafika oraz zabawne komentarze, pojawiające się na ekranie przy wykonywaniu przez gracza różnych czynności. Ci, którzy doskonale bawili się, grając w "A.D. 2044", także i tutaj odnajdą sporą porcję świetnego i świeżego dowcipu.

    Warto wspomnieć o muzyce, która towarzyszy przygodom w niby tajemniczej, a tak naprawdę jakby znajomej krainie. Motywy muzyczne również są ławę do rozpoznania, zaczerpnięto je między innymi z popularnych kreskówek. Całość brzmi sympatycznie i łatwo wpada w ucho, a co najważniejsze, nie przeszkadza w koncentracji uwagi.

    Zachęcamy do zwrócenia uwagi na "Władców Ciemności" - ta gra nie tylko bawi, może także wiele nauczyć...

Basia


    Od redakcji: Na dwu następnych stronach znajdziecie kilka obrazków z "Władców Ciemności", udostępnionych nam przez Autora. (Pixel: są powyżej)




Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2002