Rozdział 4
COMMAND PROCESSOR - POLECENIA

Opis Command Processor jest podzielony na dwa rozdziały. Pierwszy Command Processor - polecenia - jest wykazem poleceń SpartaDOS X w kolejności alfabetycznej. Opis każdego polecenia zawiera zastosowanie, składnie oraz typ polecenia. Drugi rozdział to Command Processor - szersze możliwości - opisuje pliki poleceń, kierowanie I/O i zawiera więcej szczegółowych informacji o niektórych bardziej złożonych możliwościach.

Wszystkie dalej opisane polecenia występują w kolejności alfabetycznej. Nazwy i parametry poleceń reprezentują ich funkcje lub zadania, aby ułatwić ich zapamiętanie (oczywiście w języku angielskim). Dla każdego polecenia określone jest skrótowo "Zadanie", więc szybko można poznać do czego ono służy. Następnie podana jest
"Składnia", która pokazuje poprawne użycie poleceń wraz z ich wariantami, jeśli takie występują. W opisie składni są użyte następujące oznaczenia:

[...] Parametry w nawiasach klamrowych są dowolne i można je pominąć.
a:b:..z Można wybrać jeden lub więcej z podanych wariantów. Szczegóły są podane w opisie poszczególnych poleceń.
d: Numer lub litera stacji dysków (A:..I:, 1:..9, Dl:...D9: itd).
path Szlak z bieżącego katalogu do katalogu żądanego, np: TELECOM>EXPRESS lub \DOS\.
fname Nazwa pliku złożona od 1 do 8 znaków. W większości poleceń dozwolone są jokery (*, ?).
.ext Rozszerzenie nazwy pliku złożone od 0 do 3 znaków. Jokery są zwykle dozwolone.
*, -, / Te znaki powinny być wpisywane jak pokazano.

Teraz może wystąpić punkt "Odmiany". Są w nim wymienione odmiany polecenia, które ma identyczne działanie, lecz zostały zachowane dla utrzymania zgodności ze starszymi wersjami SpartaDOS albo dla upodobnienia SpartaDOS X do MSDOS.

"Typ" może być "wewnętrzny" i "zewnętrzny. Polecenia wewnętrzne
są wbudowane w Command Processor - do realizacji nie wymagają one żadnego dodatkowego programu. Polecenia zewnętrzne znajdują się w katalogu "CAR:" lub mogą korzystać z zawartych tam plików. Dla zewnętrznych poleceń przeznaczone jest 48 KB (6 banków) modułu SpartaDOS X.

Dalej są wymienione polecenia "Związane". Mogą to być polecenia takie same lub zbliżone albo w inny sposób realizujące taką samą funkcję.
"Opis" zawiera wszystkie szczegóły i specjalne zasady użycia polecenia. Mogą tu się znajdować także przykłady użycia.

Najlepszy sposób nauki SpartaDOS X jest czytanie opisu każdego polecenia, a następnie próbowanie podanych w opisie przykładów. Pomaga to dobrze zrozumieć działanie SpartaDOS.

Jeżeli używałeś poprzedniej wersji SpartaDOS, zauważysz, że Command Processor jest bardzo podobny i rozpoznasz większość poleceń. Ponadto stwierdzisz z pewnością, że został on znacznie rozszerzony i ma teraz o wiele więcej możliwości.


ARC - archiwizacja plików.

Zadanie: Tworzenie i obsługa archiwów plików.
Składnia: ARC rozkaz [wariant] [d:][path] arcfname[ext] (lista plików)
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:

Opis:
SpartaDOS X przynosi ośmiobitowym komputerom Atari pełne możliwości archiwizacji. ARC (ARChiwe) jest oparty na napisanym na IBM PC programie ARC.EXE firmy System Enhancement Associates i jest całkowicie z nim zgodny. Jest on też całkowicie zgodny z wersjami ARC działającymi na Atari ST i innych komputerach. ARC dokonuje szybkiej kompresji i połączenia grupy plików w pojedynczy plik archiwalny, który zajmuje znacznie mniej miejsca na dyskietce. Umożliwia on również - między innymi - dodawanie lub wyciąganie plików do lub z archiwum, odczyt katalogu zarchiwizowanych plików, wyświetlenie zawartości zarchiwizowanego pliku, pokazanie użytej metody kompresji, kodowanie i dekodowanie plików. Polecenie "ARC" bez parametrów powoduje wyświetlenie jego składni oraz listy rozkazów i wariantów.

"arcfname" jest nazwą pliku archiwum, "lista plików" jest wykazem plików, które mają być dodane, usunięte, poprawione, wyciągnięte itd. Pomiędzy wszystkimi nazwami plików w liście należy pozostawiać spację. Dozwolone jest użycie jokerów. Jeżeli lista plików nie została podana, to przyjmowane jest *.*.

"rozkaz" może być następujący:

A Dodanie (Add) pliku/ów do archiwum. Dodaje wszystkie pliki z listy do archiwum.
M Przeniesienie (Move) pliku/ów do archiwum. Po zapisaniu w archiwum kopii każdy plik źródłowy jest kasowany.
U Uaktualnienie (Update) pliku/ów w archiwum. Sprawdzany jest katalog plików zawartych w archiwum i wszystkie pliki (z listy plików), których nie ma w archiwum, są do niego dodawane, zaś pozostałe pliki są zastępowane przez wersje mające późniejszą datę utworzenia.
F Odświeżanie (Freshen) pliku/ów w archiwum. Działa tak jak rozkaz "U", lecz bez dodawania plików nie umieszczonych w archiwum. Odświeżanie zamienia tylko stare pliki w archiwum na nowe o tej samej nazwie.
D Kasowanie (Delete) pliku/ów w archiwum. Powoduje to usunięcie z archiwum wszystkich wymienionych plików.
X,E Wyciągnięcie (EXtract) pliku/ów z archiwum. Obydwa te rozkazy mają identyczne znaczenie - pozwalają wydobyć plik z archiwum. Metoda kompresji użyta przy tworzeniu archiwum jest odwracalna i pliki wymienione w liście są odtwarzane w oryginalnej postaci.
P Drukowanie (Print) pliku/ów na ekranie. Pozwala to na sprawdzenie zawartości plików znajdujących się w archiwum bez ich wyciągania. Oczywiście można wyprowadzić zawartość pliku na inne urządzenie, przy pomocy kierowania I/O; np.:

ARC P ARCHIW REDME.DOC >>PRN:

powoduje skierowanie zawartości pliku "REDME.DOC" z archiwum "ARCHIW.ARC" na drukarkę.
L Lista (List) pliku/ów archiwum. Wyświetla kolejno: nazwę, oryginalną długość i datę/czas utworzenia dla każdego pliku zawartego w archiwum oraz liczbę plików i ich sumaryczny, oryginalny rozmiar.
V Poszerzona lista (Verbose list) pliku/ów w archiwum: Wyświetla nazwę, oryginalną długość, liczbę plików i ich łączną długość tak, jak rozkaz "L". Jednakże, zamiast daty i czasu utworzenia pliku, rozkaz "V" pokazuje metodę kompresji, współczynnik kompresji (procent oszczędności miejsca), aktualny rozmiar oraz aktualny sumaryczny rozmiar plików.

Dozwolonymi wariantami są:

B Tworzenie kopii archiwum (backup copy). Wariant ten jest przeznaczony dla rozkazów "A", "M", "U", "F" i "D". Powoduje on zapisanie kopii starego archiwum z rozszerzeniem ".BAK" oraz utworzenie nowej wersji archiwum.
S Wyłączenie kompresji (Sappress compression). Tworzy plik archiwum bez kompresji plików źródłowych. Większość użytkowników nie będzie wykorzystywała tego wariantu, lecz jest on znacznie szybszy niż przy stosowaniu kompresji.
W Wyłączenie komunikatów ostrzeżeń (suppress Warnings). Używaj tego wariantu jak najrzadziej, gdyż możesz niezauważenie zniszczyć lub uszkodzić ważne pliki:
N Wyłączenie uwag i komentarzy (Suppress Notes). ARC standardowo wyświetla na ekranie nazwę pliku, który podlega kompresji lub wyciąganiu, zastosowany sposób kompresji itd.
H Zwiększenie szybkości (High speed). Wyłączenie obrazu powoduje przyśpieszenie pracy komputera o 20 - 30%. Jeżeli chcesz przyśpieszyć archiwizację, a nie musisz widzieć obrazu, to użyj tego wariantu. Po zakończeniu operacji obraz zostanie włączony.
G

Kodowanie i dekodowanie archiwum. Zabezpiecza to przed odczytaniem Twoich plików przez niepowołane osoby. "G" musi być ostatnim wariantem i musi poprzedzać hasło. Jeżeli zapomnisz to hasło, to plik archiwum będzie bezużyteczny, np:

ARC AHGICD STUFF WASTE.DOC WASTE COM READ.ME

nakazuje dodanie trzech wymienionych plików w liście plików do archiwum o nazwie "STUFF.ARC" pod hasłem "ICD", przy
czym podczas tej operacji będzie wyłączony obraz.

Pliki w archiwum są zapisywane zawsze w kolejności alfabetycznej. Funkcja sortująca wprowadza praktyczną granicę około 80 plików na archiwum dla komputerów mających 64 KB (USE OSRAM) i około 180 plików w komputerach, które używają trybu rozszerzenia pamięci (USE BANKED). W archiwum nie są zapisywane nazwy podkatalogów, więc niedozwolone jest użycie identycznych nazw plików.

ARC znacznie oszczędza miejsce konieczne dla magazynowania danych oraz czas konieczny do przesyłania danych przy pomocy modemu. ARC stosuje cztery metody kompresji i samoczynnie wybiera najlepszą metodę, odpowiednio dla danego pliku. Wersja ARC umieszczona w SpartaDOS X zapewnia więc optymalną kompresję i alfabetyczne zapisywanie wszystkich plików w archiwum. Metody kompresji stosowane przez ARC są następujące:

UWAGA: Nazwa ARC, zgodność i wszystkie inne podobieństwa do programu ARC.EXE firmy SEA (dla komputerów MSDOS) są zamierzone. Ten znak firmowy oraz "wygląd i intencja" programu są licencjonowane dla SpartaDOS X firmy ICD, Inc. przez System Enhancement Associates.


ATR - atrybuty.

Zadanie: Ustawia i kasuje atrybuty plików w katalogu. Zastępuje polecenie PROTECT i UNPROTECT z wcześniejszych wersji SpartaDOS.
Składnia: ATR [+A:H:P] [-A:H:P) [d:][path]fname[.ext]
Odmiany: ATTRIB
Typ: wewnętrzny
Związane: DIR

Opis:
SpartaDOS X dodaje dwa nowe atrybuty do standardowych wpisów katalogu SpartaDOS - są to bity ukrycia (Hidden) i archiwizacji (Archived). Stare polecenia PROTECT i UNPROTECT były używane do ustawienia lub kasowania bitu zabezpieczenia (Protected). W SpartaDOS X polecenie ATR (ATtRibute) zastępuje stare polecenia i pracuje z nowymi atrybutami. Pomimo, iż wiele innych poleceń używa atrybutu "S" (podkatalog Subdirectory), to niedozwolony jest dostęp w celu zmiany wartości tego bitu, gdyż mogłoby to zniszczyć integralność podkatalogu. Dlatego też ATR nie działa na bit "S". Zwróć uwagę, że choć składnia polecenia ATR wygląda podobnie do składni DIR lub TYPE, to atrybuty nie są tu wyszukiwane, lecz wykonywana jest operacja ustawienia (+) lub skasowania (-) atrybutów wpisów katalogu wskazanych przez podaną specyfikację pliku. Oznacza to, że zakresem działania polecenia ATR są wszystkie pliki określone przez specyfikację (włącznie z tymi, które są ukryte).

Atrybuty wpisu w katalogu są następujące:

A Plik archiwizowany. Ten atrybut jest kasowany zawsze, gdy plik jest tworzony lub zmieniany. Bit archiwizacji jest ustawiony, gdy plik jest kopiowany przez program, np. FlashBack. Atrybut ten nie ma żadnego związku z poleceniem ARC.
H Plik ukryty. Możesz ukryć pliki i/lub podkatalogi. Gdy plik jest ukryty, to można go odczytać tylko jako polecenie. Polecenia takie jak TYPE lub COPY "nie widzą" ukrytych plików (chyba że określisz atrybuty w tych poleceniach). Plik jest ukryty, gdy ten bit jest ustawiony.
P Plik zabezpieczony. Pliku zabezpieczonego nie można skasować ani zmienić. Plik jest zabezpieczony, gdy ten bit jest ustawiony.
S Podkatalog. Ten atrybut jest niezmienialny, więc jest niedozwolony w poleceniu ATR! Ustawienie tego bitu wskazuje podkatalog. Po jego skasowaniu, będzie on widziany jako plik, lecz może to spowodować znaczne uszkodzenia zawartości dyskietki.

Na przykład w celu ustawienia atrybutu archiwizacji i skasowania zabezpieczenia wszystkich plików ".COM" należy wpisać polecenie:

ATR +A -P *.COM

Dalsze informacje o bitach statusu we wpisach katalogu zajmowanych przez nowe atrybuty znajdują się w rozdziale "Informacje techniczne".


BASIC

Zadanie: Włącza wewnętrzny Basic w komputerach XL lub XE (1200XL nie ma wewnętrznego Basica)
Składnia: BASIC [/N] [d:][path][fname] [parametry]
Typ: zewnętrzny - używa CAR.COM z urządzenia CAR:
Związane: CAR, SET

Opis:
Jeżeli nie została podana nazwa pliku, to sterowanie jest przekazywane do wewnętrznego Basica. Jeżeli podasz nazwę pliku, to włączany jest Basic oraz jest odczytywany i uruchamiany plik binarny o podanej nazwie. Dodatkowe parametry są podawane, gdy wymaga tego program "fname". Wariant "/N" powoduje powrót do Basica po wykonaniu "fname", zamiast standardowego powrotu do DOS-u. Automatyczne odczytywanie i uruchamianie programów w Basicu z poziomu CP jest opisane w ustępie o kierowaniu I/O rozdziału "Command Processor - szersze możliwości". To polecenie jest rozpoznawane przez SpartaDOS X jako polecenie wewnętrzne, które wywołuje zewnętrzny program "CAR.COM", więc oba te polecenia (CAR, BASIC) korzystają z tego samego zewnętrznego programu. CAR.COM jest przechowywany w pamięci podczas pracy w Basicu, więc MEMLO jest w tym czasie nieco wyżej.

SpartaDOS X posiada udogodnienia MEM.SAV podobnie jak Atari DOS 2, lecz znacznie bardziej rozbudowane. Systemowa zmienna "BASIC" określa nazwę pliku, który zawiera zapis pamięci Basica. Jeśli zmienna ta nie ma wartości, to udogodnienie zapisu pamięci jest wyłączone, a Basic jest uruchamiany jak przy zimnym starcie (bez żadnego programu w pamięci).

Standardową wartością zmiennej "BASIC" jest "I:>BAS.SAV". Oczywiście możesz ją zmieniać przy pomocy polecenia SET, np:

SET BASIC=DS:BASIC.SAV

ustawia tą zmienną na "D8:BASIC.SAV". Aby sprawdzić aktualną wartość
"BASIC" (i wszystkich innych zmiennych systemowych) wpisz:

SET

a w celu skasowania tej zmiennej (aby wyłączyć zapis pamięci Basica) wpisz:

SET BASIC

Przy wyłączonej funkcji zapisu pamięci, jeśli wystąpi problem z zapisem lub odczytaniem pliku, wyświetlany jest komunikat błędu. Jeżeli nastąpi to podczas odczytu, wskazana zostanie stara wartość MEMLO (aktualna podczas zapisu pliku). Jeżeli nastąpi błąd w czasie zapisu, zostaniesz tylko o tym poinformowany. W obu przypadkach możesz wybrać przerwanie operacji w celu naprawienia błędu lub jej kontynuowania ze skasowaniem pliku pamięci. Jeśli chcesz przerwać operację, naciśnij <ESC>, zaś <RETURN> w celu kontynuowania. Oto więcej szczegółów o dwóch sytuacjach, które mogą wystąpić:

Dodatkowo podczas zapisu pamięci Basica zapisywana jest część strony 0 (od $80 do $FF) oraz strony 4 - 6. Oznacza to, że możesz przechodzić z Basica do modułu nie tracąc żadnego elementu wykonywanej pracy. Wykonywanie zimnego startu (skok do $E477), gdy komputer pracuje w Basicu, spowoduje wyłączenie modułu SpartaDOS X i każdego innego modułu, jeśli jest dołączony. Daje to taki sam efekt jak wpisanie w SpartaDOS X polecenia COLD /N.


BOOT - odczyt wstępny.

Zadanie: Zapisuje na dyskietce sformatowanej przez SpartaDOS, który plik ma być odczytany przy uruchamianiu komputera (jak w normalnym dyskowym DOS-ie).
Składnia: BOOT [d:][path]fname[.ext]
Typ: wewnętrzny
Związane: COLD, FORMAT

Opis:
Program ładujący DOS w trzech pierwszych sektorach każdej sformatowanej dyskietki przez SpartaDOS (wersja 2 i wyższe) może odczytywać i uruchamiać dowolny plik binarny w ten sam sposób jak plik polecenia. Normalnie wczytywany jest DOS, lecz można odczytać cokolwiek, dopóki nie narusza to pamięci programu ładującego ($2E00- $3180).

Polecenie FORMAT nie zapisuje SpartaDOS na formatowanej dyskietce, więc jeśli chcesz utworzyć dyskietkę zawierającą SpartaDOS, musisz skopiować DOS na dyskietkę i użyć polecenia BOOT. Jeżeli używasz SpartaDOS X, nigdy to nie będzie konieczne (gdyż SpartaDOS X odczytuje się z modułu), lecz jeśli masz SpartaDOS 3.2 lub 2.3, możesz utworzyć dyskietkę startującą samoczynnie. Oczywiście nadal możesz używać polecenia XINIT do formatowania dyskietek i zapisywania na nich DOS-u.


CAR - moduł.

Zadanie: Włącza moduł włożony do modułu SpartaDOS X.
Składnia: CAR [/N/ [d:][pth][fname] [parametry]
Typ: zewnętrzny - na urządzeniu CAR:
Związane: BASIC, COLD, SET

Opis:
Jeżeli nie została podana nazwa pliku, to sterowanie jest przekazywane do modułu (CARtridge) umieszczonego w gnieździe SpartaDOS X. Jeśli podasz nazwę pliku, to włączany jest moduł oraz jest odczytywany i uruchamiany plik binarny o podanej nazwie. Dodatkowe parametry są podawane, gdy wymaga tego program "fname", zamiast standardowego powrotu do DOS-u. Polecenie to jest szczególnie wygodne przy uruchamianiu skomplikowanych programów w Action!

To polecenie jest rozpoznawane przez SpartaDOS X jako polecenie wewnętrzne, które wywołuje program zewnętrzny "CAR.COM", więc oba polecenia CAR i BASIC korzystają z tego samego zewnętrznego programu.
"CAR.COM" jest przechowywany w pamięci podczas pracy modułu, więc MEMLO jest w tym czasie nieco wyżej. Po wyłączeniu modułu MEMLO wraca do poprzedniej wartości.

SpartaDOS X posiada udogodnienia MEM.SAV podobnie jak Atari DOS 2, lecz znacznie bardziej rozbudowane. Systemowa zmienna "CAR" określa nazwę pliku, który zawiera zapas pamięci modułu. Jeśli zmienna ta nie ma wartości, to udogodnienie zapisu pamięci jest włączane, a moduł jest uruchamiany jak przy zimnym starcie (bez żadnego programu w pamięci). Standardową wartością zmiennej "CAR" jest "I:>CAR.SAV". Możesz ją zmienić przy pomocy polecenia SET (szczegóły znajdziesz w opisie poleceń BASIC i SET).

Przy włączonej funkcji zapisu pamięci, jeśli wystąpi problem z zapisem lub odczytem pliku, wyświetlany jest komunikat błędu i możesz wtedy wybrać przerwanie operacji lub jej kontynuowanie. Mogą tu wystąpić dwa warianty sytuacji:

Dodatkowo, podczas zapisu pamięci modułu zapisywana jest część strony 0 (od $80 do $FF) oraz strony 4 - 6. Oznacza to, że możesz przechodzić z Basica do modułu nie tracąc żadnego elementu wykonywanej pracy. Wykonywanie zimnego startu (skok do $E477), gdy komputer pracuje z modułem, powoduje wyłączenie modułu SpartaDOS X i pozostawienie włączonego modułu. Daje to taki sam efekt jak wpisanie w SpartaDOS X polecenia COLD /C.


CHDIR - zmiana katalogu.

Zadanie: Zmiana katalogu bieżącego w podanej stacji dysków lub wyświetlenie bieżącego katalogu gdy żaden nie został podany.
Składnia: CHDIR [d:][path]
Odmiany: CD i CWD
Typ: wewnętrzny
Związane: MKDIR, RMIDIR, PATH

Opis:
Katalogi zwane też podkatalogami lub teczkami są używane do organizacji plików na dyskietce. Przyśpiesza to znacznie przeszukiwanie dyskietek o dużej pojemności np. twardego dysku. Odszukanie katalogu i sprawdzenie w nim mniejszej liczby plików jest szybsze niż sprawdzenie wszystkich plików. Polecenie CHDIR (CHange DIRectory) pozwala przenosić się pomiędzy katalogami.

Bieżący katalog jest sprawdzany przez SpartaDOS X w celu odszukania pliku, gdy żaden katalog nie został podany. Jeżeli nie podasz stacji, to przyjmowana jest stacja ustalona. Jeżeli wpiszesz polecenie CHDIR bez żadnych parametrów, wyświetli się bieżący szlak katalog dla aktualnej stacji (jest to identyczne z poleceniem ?DIR w SpartaDOS 3.2).

Zawsze gdy SpartaDOS jest ponownie inicjowany (np. po RESET), bieżący katalog w każdej stacji jest ustawiany na katalog główny. Główny katalog jest także ustawiany samoczynnie po zmianie dyskietki w stacji. Polecenie to nie działa na dyskietki w formacie MYDOS. Jest to spowodowane niemożliwością zmiany dyskietki zapisanej w formacie typu DOS 2 (dyskietki SpartaDOS mają swoje nazwy, losowe numery i liczniki zapisu - patrz "Informacje techniczne").


CHKDSK - sprawdzenie dyskietki.

Zadanie: Pokazuje nazwę, pozostałą i całkowitą pojemność oraz rozmiar sektora wskazanej stacji lub dyskietki.
Składnia: CHKDSK [d:]
Typ: wewnętrzny
Związane: FORMAT, MEM, VER

Opis:
Polecenie CHKDSK (ChecK DiSIC) jest używane do szybkiego sprawdzania, ile pojemności pozostało na dyskietce oraz jaki jest rozmiar sektora (informacje te są niedostępne poprzez DIR). Zwróć uwagę, że nazwą wszystkich dyskietek w formatach Atari DOS 2 jest "AtariDOS".

Możesz zauważyć, że status zabezpieczenia dyskietek przed zapisem został pominięty - ta możliwość nie jest już stosowana. Stwierdziliśmy, że ma to więcej wad niż zalet, a nie chroni dyskietki przed sformatowaniem. Możliwość zabezpieczenia przed zapisem w Multi I/O nadal działa i jest całkowicie niezależne. Oto przykładowy efekt działania polecenia CHKDSK:

Volume: Sparta_1 OA 25
Bytes/sector: 256
Total bytes : 184320
Bytes free : 123390

Dwie liczby następujące po nazwie dyskietki są używane do wykrywania zmiany dyskietki w przypadku, gdy nazwy obu dyskietek są takie same. Pierwsza jest losową liczbą generowaną podczas formatowania dyskietki. Druga jest wartością zwiększoną o jeden po każdym otwarciu do zapisu pliku na dyskietce.


CHTD - zmiana czasu/daty.

Zadanie: Zmienia czas i datę we wszystkich wskazanych plikach na aktualny czas i datę.
Składnia: CHTD [+A:H:P:S] [-A:H:R:Sj [d:][patth)fname[.ext]
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:
Związane: DATE, TD, TIME

Opis:
Standardowo polecenie CHTD (CHange Time/Date) zmienia wpis czasu i daty tylko w plikach niezabezpieczonych i nieukrytych (informacja o atrybutach - patrz opis polecenia ATR). Musisz podać specyfikację pliku, ponieważ "*.*" nie jest przyjmowane.


CHVOL - zmiana nazwy dyskietki.

Zadanie: Zmienia nazwę dyskietki w podanej stacji dysków.
Składnia: CHVOL [d:]nazwa
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:
Związane: CHKDSK, FORMAT, DIR

Opis:
Polecenie CHVOL (CHange VOlume) nie zmienia nazwy dyskietki w formacie Atari DOS 2, ponieważ fizycznie nie mają one własnej nazwy. Na dyskietkach w formacie SpartaDOS dozwolone są nazwy o długości do ośmiu znaków. Nazwa może zawierać dowolne znaki ATASCII włącznie ze spacjami i znakami w negatywie.


CLS - czyszczenie ekranu.

Zadanie: Czyści ekran
Składnia: CLS
Typ: wewnętrzny

Opis:
Używane głównie w plikach poleceń, CLS (CLear Screen) po prostu czyści ekran.


COLD - restart komputera.

Zadanie: Restartuje komputer umożliwiając odłączenie modułu SpartaDOS X.
Składnia: COLD [/CN]
Typ: wewnętrzny
Związane: BOOT, CAR

Opis:
Polecenie COLD odpowiada wyłączeniu i ponownemu włączeniu komputera do sieci (w przeciwieństwie do wyłączenia, wykonanie COLD nie czysci jednak dodatkowych banków pamieci - wszystkie dane na RAMDYSKU zostaja zachowane). Może ono być wywoływane z dwoma opcjami:

C Restart komputera z zablokowanym modułem SpartaDOS X lecz odblokowanym modułem znajdującym sie w gniezdzie Sparty.
N Restart komputera z zablokowanymi wszystkimi podłączonymi modułami.

Przytrzymanie <OPTION> w chwili zatwierdzania polecenia klawiszem <RETURN> spowoduje odłączenie wewnęrznego interpretera Basica (tak jak przy włączaniu komputera bez modułu SpartaDOS X do sieci).

UWAGA: W przypadku odłącznia modułu SpartaDOS X poleceniem COLD, ponowne jego uruchomienie wymagać będzie wyłączenia komputera.


COMMAND - procesor komend SpartaDOS X.

Zadanie: Ten program umożliwia wydawanie komend systemowi oraz uruchamianie programów. Nie jest wywoływany jako jedno z poleceń systemu, ale jest uruchamiany zawsze przy starcie SpartaDOS X. To ten program wyświetla znak zachety i realizuje wydawane polecenia.
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:
Związane: Wszystkie polecenia

Opis:
Jest to program realizujący "wewnętrzne" polecenia systemu bez ładowania innych programów.
Polecenia "zewnętrzne" muszą być każdorazowo ładowane do pamięci z dysku lub urządzenia CAR:, W czasie uruchamiania takiego polecenia, program który je wykonuje musi znajdować się w bieżącym katalogu domyśnej stacji dysków, lub też w którymś z katalogów znajdujących się na szlaku poszukiwań.

Plik COMMAND.COM jest w pewnym sensie komendą "zewnętrzną". Ponieważ sam zajmuje dużo pamięci (około 3-4kb) zmniejszając pamięć dostępna dla innych programów, w rzeczywistości - w czasie uruchamiana dowolnego innego polecenia "zewnętrznego" lub programu - jest on usuwany z pamięci. Po wykonaniu polecenia lub zakończeniu pracy programu i zwolnieniu przez nie pamięci, COMMAND.COM jest powtornie ladowany i czeka na kolejne polecenia. Można nakazać systemowi ciąglę trzymanie w pamięci procesora komend (kosztem podniesienia MEMLO o około 3-4kb) wpisując:

LOAD COMMAND.COM

Od tej chwili procesor komend rezydyje w pamięci na stałe i nie odbywa sie operacja usuwania i powtornego ładowania przy wykonywaniu poleceń "zewnetrznych" itp.


COPY - kopiowanie pliku.

Zadanie: Kopiuje jeden lub więcej plików do innej stacji dysków i wariantowo, nadaje kopii inną nazwę. COPY kopiuje także na tą samą dyskietkę. W tym przypadku musisz nadać kopiom inne nazwy lub wskazać inny katalog -inaczej kopiowanie jest niedozwolone. Łączenie plików może być przeprowadzane podczas kopiowania z parametrem "/A". Można również użyć polecenia COPY do przenoszenia danych pomiędzy dowolnymi urządzeniami systemu. W ten sposób można tworzyć pliki poleceń lub drukować pliki tekstowe. Kopiowanie plików z jednej dyskietki na drugą przy użyciu jednej stacji dysków i bez ramdysku wymaga zastosowania programu MENU. MENU umożliwia wymianę dyskietek w stacji, zaś COPY nie.
Składnia: COPY[d:][path][fname][.ext][d:][path][fname][.ext][/A]
Typ: wewnętrzny
Związane: MENU, TYPE

Opis:
Pierwsza podana specyfikacja pliku określa nazwę pliku źródłowego. Jeżeli żadna specyfikacja nie zostanie podana, to przyjmowane jest standardowe "*.*" (czyli kopiowane będą wszystkie pliki z bieżącego katalogu). Urządzenie zawierające pliki źródłowe powinno być podane, jednakże jest możliwe jego pominięcie, jeżeli użyjesz przecinków (zamiast spacji) do oddzielenia parametrów, np:

COPY...D3:

skopiuje wszystkie pliki z bieżącego katalogu ustalonej stacji do bieżącego katalogu stacji numer 3. Druga specyfikacja pliku określi plik docelowy - jeżeli nie została podana, to przyjmowane jest *.* (czyli kopiowanie wszystkich plików bez zmiany ich nazw). Użycie jokerów ("*" i "?") jest dozwolone zarówno w specyfikacji pliku źródłowego jak i docelowego. Gdy w poleceniu COPY zostaną użyte jokery, to przy zmianie nazw plików obowiązują takie same zasady jak w poleceniu RENAME. Specyfikacja pliku źródłowego jest wykorzystywana do znalezienia właściwego pliku, a specyfikacja pliku docelowego powoduje zmianę nazw przez zmianę znaków stojących na odpowiednich pozycjach z wyjątkiem jokerów.

Jeżeli kopiujesz z urządzenia innego niż "DSK:" (albo "DN:" lub "D:") to może być kopiowany tylko jeden plik i specyfikacją pliku docelowego musi zawierać pełną nazwę, np:

COPY CON: B:*

jest niedozwolone, ponieważ nie można umieszczać jokerów w specyfikacji pliku docelowego przy kopiowaniu z urządzenia znakowego. Jednakże, przy kopiowaniu pomiędzy dwoma urządzeniami znakowymi, nie stosuje się nazw plików (urządzenie znakowe nigdy nie używa nazw plików), np:

COPY CON: PRN:

W obu powyższych przykładach, gdy kopiujesz z "CON:", musisz zasygnalizować koniec pliku przez naciśnięcie <CTR-3> po wpisaniu tekstu. Ponadto, po każdym wierszu trzeba nacisnąć <RETURN>, gdyż inaczej wiersz nie zostanie zapamiętany. Innym zastosowaniem polecenia COPY jest wyprowadzenie plików na drukarkę lub ekran, np:

COPY REDME.DOC PRN:

Zauważ, że oba te przykłady mogą być zrealizowane przez polecenie TYPE następująco:

TYPE REDME.DOC
TYPE REDME.DOC >>PRN:

Przy czym drugie polecenie wysyła zawartość pliku do drukarki. Przy pomocy polecenia COPY można także łączyć pliki przez użycie "/A" bezpośrednio (bez spacji) po specyfikacji pliku docelowego. SpartaDOS 3.2 pozwala na użycie "/A" przy zapisie pliku (SAVE) - SpartaDOS X daje tą możliwość tylko w poleceniu COPY. Jeżeli posiadasz jedną stację dysków i chcesz kopiować pliki z jednej dyskietki na drugą, musisz najpierw skopiować pliki z dyskietki źródłowej do ramdysku, a następnie z ramdysku na dyskietkę docelową, albo użyć programu MENU, który umożliwia zmianę dyskietki podczas kopiowania.


DATE - ustawienie daty.

Zadanie: Wyświetla aktualną datę i pozwala na jej ustawienie
Składnia: DATE
Typ: wewnętrzny
Związane: CHTD, TD, TIME

Opis:
Polecenie to powoduje wyświetlenie następującego komunikatu:

Current date is: 2-06-89
Enter new date:

Możesz teraz wpisać nową datę lub wcisnąć <RETURN>, gdy nie chcesz ustawiać daty. Datę wpisujemy w formacie "mm-dd-rr", gdzie "mm" jest miesiącem, "dd" jest dniem, a "rr" rokiem. Taki sposób podawania daty jest przyjęty w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli w systemie nie został zainstalowany zegar, to polecenie DATE daje przypadkowe wyniki. Dwoma stosowanymi zegarami są "CLOCK.SYS" i "JIFFY.SYS" - pierwszy z nich wykorzystuje R-Time 8, a drugi korzysta z systemowego zegara do przechowywania czasu. Standardowo jeden z nich jest zawsze instalowany podczas uruchamiania systemu, lecz można to zmienić przez utworzenie własnego pliku "CONFIG.SYS" nie zawierającego programów tych zegarów.


DIR i DIRS - katalog.

Zadanie: Wyświetla wszystkie wpisy katalogu lub tylko te, które odpowiadają podanej specyfikacji pliku. Ponadto wyświetlane pliki mogą być zliczane.
Składnia: DIR [+A:H:P:S] [-A:H:P:S] [d:][path][fbame][.ext) [/PC]
DIRS [+A:H:P:S] [-A:H:P:S] [d:][path][fbame][.ext] [/PC]
Typ: wewnętrzny
Związane: ATR, FIND, MENU, PATH, PAUSE, PROMPT

Opis:
DIR (DIRectory) wyświetla katalog SpartaDOS pokazując nazwę pliku, rozszerzenie, wielkość pliku w bajtach oraz datę i czas utworzenia. Ponadto pokazuje <DIR> w polu wielkości podkatalogów, wyświetla nazwę dyskietki i katalogu na początku oraz liczbę wolnych sektorów na końcu. Jeżeli dołączysz parametr "/P", polecenie DIR czeka na naciśnięcie klawisza po wyświetleniu każdego ekranu katalogu (23 wiersze). Parametr "/C" daje liczbę wpisów w tym katalogu. Przy czytaniu dyskietek typu Atari DOS 2 pomijany jest czas i data, a wielkość pliku przeliczana jest na bajty (Atari DOS 2 zapisuje wielkość pliku w sektorach zamiast w bajtach, co nie daje dokładnej informacji o rozmiarze pliku). Wszystkie dyskietki typu Atari DOS 2 mają nazwę dyskietki jako "AtariDOS" i nazwę katalogu jako "ROOT".

W poleceniu można podać atrybuty wyświetlanych plików, np:

DIR +S

wyświetla tylko podkatalogi. Standardowym atrybutem (jeśli żaden nie został podany) jest "-H" (nie pokazuje plików ukrytych). Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie pliki (włącznie z ukrytymi), wpisz:

DIR +

Użycie "+" bez listy atrybutów wyświetla wszystkie pliki niezależnie od ich atrybutów. Działa to z każdym poleceniem, które pozwala na określenie atrybutów.

Polecenie DIRS (DIRectory Short) ma dokładnie taką samą składnię, lecz wyświetla katalog w postaci stosowanej w Atari DOS 2 - bez czasu i daty oraz z wielkością plików podaną w sektorach zamiast w bajtach. Ponieważ liczba wolnych sektorów w DIRS jest ograniczona do trzech cyfr, to maksymalną wyświetlaną wielkością jest zawsze 999. Dodatkowo pliki zabezpieczone (+P) są oznaczone gwiazdką (*) przed nazwą.

Atrybuty są następujące:

A Plik archiwizowany. Ten atrybut jest kasowany (-) zawsze, gdy plik jest tworzony lub zmieniany. Bit archiwizacji jest ustawiony, gdy plik jest kopiowany przez program, np. FlashBack. Atrybut ten nie ma żadnego związku z poleceniem ARC.
H Plik ukryty. Możesz ukryć pliki i/lub podkatalogi. Gdy plik jest ukryty, to można go odczytać tylko jako polecenie. Polecenia takie jak TYPE lub COPY "nie widzą" ukrytych plików (chyba że określisz atrybuty w tych poleceniach). Plik jest ukryty, gdy ten bit jest ustawiony.
P Plik zabezpieczony. Pliku zabezpieczonego nie można skasować ani zmienić. Plik jest zabezpieczony, gdy ten bit jest ustawiony.
S Podkatalog. Ten atrybut jest niezmienialny.

Jeżeli nie podasz specyfikacji pliku, to przyjmowane jest "*.*", jak w poniższych przykładach:

DIR MYSUB>
DIR +P
DIR..\

Zwróć uwagę, że konieczne jest napisanie znaku ">" lub "\" po katalogu, jeśli chcesz zobaczyć zawartość tego podkatalogu.


DUMP - wyświetlenie pliku.

Zadanie: Wyświetla plik w formie liczb szesnastkowych i znaków ASCII.
Składnia: DUMP [d:][path]fname[.ext] [start] [len]
Typ: zewnętrzny - na urządzeniu CAR:
Związane: TYPE

Opis:
Parametry "start" i "len" określają odpowiedni początkowy adres w pliku oraz liczbę bajtów do wyświetlenia. Polecenie zakłada, że wartości są podawane dziesiętnie o ile nie zostały poprzedzone przez "$", co oznacza liczby szesnastkowe.

DUMP jest bardzo pomocne przy szybkim sprawdzaniu zawartości pliku. Do modyfikacji zawartości pliku lub do sprawdzenia i modyfikacji sektorów dyskietki należy zastosować program DISKRX z zestawu SpartaDOS ToolKit.


ERASE - skasowanie pliku.

Zadanie: Kasuje pliki w podanym katalogu i w określonej stacji dysków albo kasuje pliki, z bieżącego katalogu, gdy nie został podany szlak lub też z ustalonej stacji, gdy nie została wskazana.
Składnia: ERASE [d:][path]fname[.ext]
Odmiany: DEL i DELETE
Typ: wewnętrzny
Związane: MENU, UNERASE

Opis:
Możesz użyć jokerów ("*" i "?") do jednoczesnego kasowania wielu plików, lecz rób to ostrożnie, gdyż zwykle nie są wyświetlane żadne ostrzeżenia. Tylko wtedy, gdy wpisujesz specyfikację pliku "*.*", SpartaDOS zapyta się:

Erase ALL: Are you sure?
(Kasujesz WSZYSTKO: Jesteś pewny?)

Przy każdej innej kombinacji jokerów i znaków SpartaDOS X zakłada, że wiesz co robisz. Możesz wykorzystać program VDEL (z zestawu SpartaDOS ToolKit), który pyta o każdy kasowany plik lub użyć polecenia MENU do zaznaczenia kasowanych plików.


FIND - odszukanie pliku.

Zadanie: Przeszukuje wszystkie katalogi we wszystkich stacjach w celu znalezienia pliku o podanej nazwie. Jeżeli podasz numer stacji, to plik jest poszukiwany tylko w tej stacji.
Składnia: FIND [d:] fname [.ext]
Typ: zewnętrzny - na urządzeniu CAR:
Związane: DIR

Opis:
FIND wyszukuje szybko plik znajdujący się w którejkolwiek ze stacji dysków. Jest to bardzo wygodne przy korzystaniu z podkatalogów i kilku stacji dysków. FIND działa jak program WHEREIS.COM (z zestawu SpartaDOS ToolKit) z kilkoma wyjątkami. Przeszukiwanie przez FIND jest nieco inne i nie wymaga parametrów do wyświetlania wielkości, czasu, daty każdego znalezionego pliku. Nazwa pliku może zawierać jokery. Wszystkie znalezione nazwy plików są wyświetlane z pełnym szlakiem od głównego katalogu do pliku. Na zakończenie wyświetlana jest liczba znalezionych plików. Jeśli nie został podany numer stacji, to przeszukiwane są wszystkie stacje dysków. FIND znajduje i wyświetla także pliki ukryte.


FORMAT - formatowanie dyskietki.

Zadanie: Formatuje dyskietkę w formacie SpartaDOS lub Atari DOS 2. Przed formatowaniem możliwe jest wybranie gęstości, przelotu sektorów, liczby ścieżek i nazwy dyskietki. Działa poprawnie z większością znanych rozszerzeń sprzętowych.
Składnia: FORMAT
Typ: wewnętrzny
Związane: BOOT, CHVOL

Opis:
Polecenie format jest w rzeczywistości sterowanym przez menu programem, który pozwala na zainicjowanie dyskietek dowolnego typu wykorzystywanego przez ośmiobitowe komputery Atari. Może on być wywołany z DOS-u przez polecenie FORMAT lub z dowolnego programu przez XIO 254 (patrz "Programowanie ze SpartaDOS X"). Pozwala to na wykorzystanie tego polecenia przez większość programów umożliwiających formatowanie dyskietek, jak AtariWriter lub XE-Term.

Przy formatowaniu dyskietki elastycznej najpierw zapisywana jest na niej struktura sektorów, aby DOS miał miejsce na umieszczenie informacji. Następnie zapisywana jest struktura katalogu, w której DOS określa wykorzystanie ścieżek î sektorów. Można również zainicjować ramdysk lub dysk twardy, lecz realizowany jest wtedy drugi etap operacji (BUILD DIRECTORY).

Menu programu FORMAT można opuścić w dowolnej chwili przed rozpoczęciem lub po zakończeniu formatowania przez naciśnięcie <ESC>. Po wywołaniu menu FORMAT wybiera się następujące parametry:

U

Numer stacji (Unit) jest wstępnym wyborem, który musi być
wykonany. Formater musi wiedzieć, która stacja dysków będzie inicjowana. Poprawnymi wartościami są tu: 1-9 lub A-I. Po wpisaniu numeru lub litery stacji program sprawdza jej typ. Format automatycznie określa, czy stacja jest stacją dysków elastycznych, a jeśli tak to czy jest programowalna, czy też jest ramdyskiem lub twardym dyskiem.

UWAGA: Na twardym dysku i ramdysku Format zapisuje jedynie katalogi. Wewnętrzny ramdysk musi być zainstalowany przez program RAMDISK.SYS. Partycje twardego dysku muszą być sformatowane fizycznie przez program, który powinien być dołączony do tego sprzętu.

S

Przeplot (Skew) określa porządek, w jakim sektory rozmieszczane są na ścieżce. Możliwe są dwa warianty: High Speed i Standard. High Speed automatycznie zapisuje szybki przeplot dla stacji korzystających ze SpartaDOS wraz z US Doubler oraz dla stacji INDUS GT (LDW Super 2000). Ponadto zapisuje on szybki przeplot dla stacji Atari XF551 w podwójnej gęstości. Przeplot Standard jest używany dla wszystkich pozostałych stacji dysków. Jeżeli wybierzesz przeplot High Speed, a stacja nie ma takiego trybu pracy, to program odczyta błąd stacji i podejmie próbę formatowania ze standardowym przeplotem. Odpowiedni dobór przeplotu umożliwia uzyskania największej możliwej szybkości zapisu i odczytu dla danej stacji. Przeplot nie jest wybierany dla ramdysku i dysku twardego, gdyż nie są one formatowane fizycznie przez ten program.

UWAGA: Przeplot określa kolejność, w jakiej sektory są zapisywane na dyskietce. Optymalny przeplot powinien tak ustawiać sektory, aby po odczytaniu jednego sektora i przygotowaniu procesora stacji do odczytu następnego, sektor ten znalazł się bezpośrednio pod głowicą odczytującą. Zwykle 2 do 8 sektorów trzeba pominąć przed odczytaniem następnego sektora. Powoduje to różnicę w szybkości transmisji.

M Tryb (Mode) może być SpartaDOS lub Atari. Tryb Sparta daje dyskietkę w formacie SpartaDOS, zaś Atari w formacie zgodnym z Atari DOS 2.0 i jego odmianami.

UWAGA: FORMAT nie zapisuje na dyskietce pliku "DOS". Jeśli chcesz utworzyć samoczynnie odczytującą się dyskietkę SpartaDOS, musisz skopiować plik "DOS" ze SpartaDOS Construction SET na tą dyskietkę i użyć polecenia BOOT. Jeżeli chcesz utworzyć samoczynnie odczytującą się dyskietkę Atari DOS, to musisz wczytać AtariDOS i zapisać na dyskietce plik DOS.SYS i DUP.SYS. SpartaDOS X uruchamia się z dowolną dyskietką lub bez niej.
V Nazwa (Volume) dyskietki służy do celów porządkowych. Na Dyskietkach w formacie SpartaDOS dozwolone są nazwy o długości do ośmiu znaków. Mogą to być dowolne znaki ATASCII włącznie ze spacjami. Nazwa jest używana wyłącznie na dyskietkach SpartaDOS i nie występuje w żadnym innym DOS-ie.
D Gęstość (Density) może być jednym z trzech rodzajów stosowanych w ośmiobitowych komputerach Atari. Są to:
- pojedyncza (Single) - 128 bajtów na sektor FM, rozszerzona
- (Dual - enchanced) - 128 bajtów na sektor MFM lub podwójna
- (Double) -256 bajtów na sektor MFM
(FM i MFM określają gęstość bitów, przy czym MFM zapisuje na tym samym obszarze dwa razy więcej bitów niż FM). Stacja Atari 810 ma tylko pojedynczą gęstość zapisu. Normalna Atari 1050 ma pojedynczą i rozszerzoną. Atari 1050 z US Doubler, Top Drive, Happy lub innym rozszerzeniem, Atari XF551, Indus GT, LDW Super 2000 i CA 2001 mają wszystkie trzy gęstości. Większość innych stacji dla ośmiobitowych Atari ma pojedynczą i podwójną gęstość zapisu. Liczba ścieżek (Tracks) może być następująca: 40 SS,90 DS, 77 SS,77 DS, 80 SS i 80 DS. SS oznacza zapis jednostronny (Single Sided - 1 głowica zapisująca jedną stronę dyskietki), a DS zapis dwustronny (Double Sided - 2 głowice, z których każda zapisuje przeciwną stronę dyskietki). Wszystkie stacje Atari stosują zapis 40 SS, oprócz XF551, która może zapisywać 40 DS. Większość pozostałych stacji 5,25 cala ma zapis 40 SS lub 40 DS(sprawdź w instrukcji stacji, jeśli nie masz pewności). 77 ścieżek jest stosowane w stacjach 8 calowych przyłączanych przez specjalny interfejs, np: ATR800 lub PERCOM. 8O ścieżek jest używane dla stacji 3,5 cala oraz stacji 5,25 cala o dużej pojemności dołączanych przez podobny interfejs. Wszystkie stacje dwugłowicowe mogą również formatować w trybie SS.

UWAGA: Kontroler stacji nie przekazuje do komputera odpowiedzi określającej prawidłowość wyboru liczby ścieżek. Jest to ważne dla zapisania na dyskietce poprawnych informacji o niej, więc musisz uważnie wybierać właściwe parametry.
F Ten wybór rozpoczyna fizyczne formatowanie dyskietki (Format Disk) zakładając, że wpisałeś wszystkie pozostałe wymagane parametry. Po sformatowaniu zapisuje także strukturę katalogu wybraną przez Tryb. Formatowanie dyskietki bezpowrotnie niszczy informację zawartą dotychczas na niej.
B Zapis katalogu (Build Directory) jest wariantem, który służy do inicjowania ramdysku i twardego dysku, lecz działa również poprawnie ze stacjami dysków elastycznych. Jedynymi parametrami są tu numer stacji i nazwa dyskietki. Pozostałe parametry są niedozwolone lub z góry ustalone. B zapisuje nową strukturę katalogu na wybranej stacji, co powoduje zniszczenie całej informacji zawartej w ramdysku lub w partycji twardego dysku. Fizycznie formatowanie twardego dysku musi być zrealizowane przez specjalny program napisany dla konkretnego dysku, interfejsu i kontrolera. Taka operacja nie jest wykonywana przez FORMAT. Fizycznie formatowanie ramdysku jest przeprowadzane podczas instalowania go przez procedurę obsługi RAMDISK.SYS.

Liczba sektorów i bajtów wyświetlana w menu FORMAT jest określana przez odczyt konfiguracji ramdysku lub twardego dysku albo obliczona na podstawie parametrów wybranych do formatowania elastycznej dyskietki.

UWAGA: System operacyjny stacji LDW Super 2000 i Indus GT ma kilka błędów. Z tego powodu występują kłopoty podczas pracy tej stacji w rozszerzonej gęstości (enhanced). Nie stanowi to problemu, gdyż rozszerzona gęstość jest zbędna, jeśli stacja posiada gęstość podwójną. Dodatkowe problemy pojawiają się, gdy w systemie znajduje się również stacja 1050 wyposażona w US Doubler. W tym przypadku, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana stacji tak, aby w systemie nie znajdowały się stacje różnych typów.


KEY - bufor klawiatury.

Zadanie: Instaluje 32-znakowy bufor klawiatury i dołącza do systemu "wewnętrzne" polecenie KEY, które włącza i wyłącza bufor.
Składnia: KEY ON:OFF
Typ: zewnętrzny - na urządzeniu CAR:

Opis:
Pierwsze użycie tego polecenia instaluje w systemie procedurę obsługi klawiatury. Bufor klawiatury zapewnia szybsze powtarzanie klawiszy i pozwala na wpisywanie poleceń, gdy system jest jeszcze zajęty realizacją poprzednich poleceń. Parametr ON/OFF jest interpretowany odpowiednio jako włączenie i wyłączenie bufora. Gdy bufor jest już zainstalowany, to zdefiniowany jest globalny symbol "@KEY" i następne polecenia KEY wywołują go w celu włączenia i wyłączenia bufora.

UWAGA: Bufor klawiatury może być niezgodny z niektórymi programami, lecz jest zgodny z większą liczbą programów niż bufor SpartaDOS 3.2 (w szczególności z modułem Action!).


LOAD - odczyt pliku.

Zadanie: Wczytuje plik, lecz nie uruchamia go. Polecenie to jest użyteczne, gdy chcesz zatrzymać najczęściej używane polecenia w pamięci, co eliminuje konieczność każdorazowego odczytywania ich z dyskietki lub modułu. Jeżeli nie została podana nazwa pliku, to wszystkie uprzednio wczytane pliki zostaną usunięte z pamięci.
Składnia: LOAD [d:][path][fname][.ext]
Typ: wewnętrzny
Związane: MEM, SAVE

Opis:
Wczytanie standardowego pliku binarnego daje taki sam efekt, jak SpartaDOS 3.2. Plik jest ładowany do pamięci i nie jest uruchamiany. Najczęstszymi zastosowaniami są tu:

Jedyna różnica polega na tym, że gdy plik zawiera segment z adresem inicjowania (INITAD), to jest on wykonywany. Jednym z zastosowań LOAD jest czasowe umieszczenie w pamięci poleceń zewnętrznych. Działa to tylko ze specjalnymi relokowalnymi poleceniami zewnętrznymi SpartaDOS X. Dalsze informacje na ten temat znajdziesz w opisie polecenia MEM.

LOAD jest stosowane do:


MEM - sprawdzenie pamięci.

Zadanie: Wyświetla aktualną dolną granicę wolnej pamięci w systemie oraz liczbę dostępnych banków RAM.
Składnia: MEM
Typ: wewnętrzny
Związane: CHKDSK, LOAD

Opis:
Polecenie MEM (MEMory) wyświetla dolną granicę dostępnej pamięci głównej i dodatkowej. Dla każdego obszaru podane są dwie granice pierwsza określa górną granicę zainstalowanych procedur systemowych (drivers), a druga górną granicę umieszczonych w pamięci programów aplikacyjnych. Przykład wyniku użycia MEM poniżej:

Main: $OF6D,$1456
Ext: $6123,$6455
7 banks of RAM available

procedury systemowe zajmują pamięć od $700 do $F6C i od $400 do $6122, a programy aplikacyjne znajdują się od $F6D do $1455 i od $6122 do $6454.

Programy aplikacyjne są wczytywane do pamięci przez LOAD i składają się z plików, jak COMMAND.COM i X.COM. Procedury systemowe są plikami jak SPARTA.SYS, ATARIDOS.SYS, RAMDISK.SYS itd. Normalnie pierwsza i druga liczba są jednakowe. Rejestr systemu operacyjnego MEMLO ($2E7) zawiera drugą liczbę. Jeżeli zostanie wykonane polecenie LOAD bez parametrów, to wszystkie programy aplikacyjne zostaną usunięte z pamięci i druga liczba zostanie zmniejszona do wartości pierwszej.

UWAGA: Jeżeli procedura systemowa jest instalowana po wczytaniu programu aplikacyjnego, to zwiększane są obie granice pamięci i program aplikacyjny pozostaje w pamięci na stałe.

Pomimo, iż istnieją dwa obszary pamięci dodatkowej, to tylko jeden z nich może być użyty przez SpartaDOS X. Jest to określone podczas uruchamiania systemu i zależy od pliku CONFIG.SYS i/lub modelu komputera (patrz "Konfiguracja systemu"). Choć polecenie MEM nie informuje bezpośrednio, który obszar pamięci dodatkowej został użyty, to można to ustalić według adresów wyświetlanych w polu "Ext:". Obszary te są następujące:


Program MENU.

Zadanie: Pozwala na wybranie plików, a następnie wykonanie polecenia COPY, ERASE, RENAME itd: dla wszystkich wybranych plików. Jest on podobny do innych programów dających menu SpartaDOS, lecz zawiera kilka nowych możliwości.
Składnia: MENU
Typ: zewnętrzny - na urządzeniu CAR:
Związane: COPY, ERASE, RENAME, TYPE

Opis:
MENU jest bardzo wygodny do wykonywania operacji na więcej niż na jednym pliku i jest niezbędny do kopiowania przy użyciu jednej stacji dysków. Zawiera on trzy duże okna, poniżej których wyświetlane są polecenia i komunikaty. Lewe górne okno jest przeznaczone dla katalogów. Wyświetlane w nim są podkatalogi wraz ze strukturą ukazującą zależności pomiędzy nimi. Prawe górne okno pokazuje informacje o wybranym obszarze. Zawiera ona: specyfikację plików, liczbę i wielkość wszystkich plików oraz liczbę i wielkość wybranych plików. Dolne okno pokazuje pliki.

Menu poleceń jest podzielone na trzy podstawowe grupy: pliki (File), katalogi (Dir) i polecenia dodatkowe (Xtra). Aktualnie używana grupa poleceń jest wskazywana z lewej strony dolnej części ekranu. Przełączanie pomiędzy poleceniami dla plików i katalogów następuje poprzez naciśnięcie <RETURN>. Dodatkowe polecenia uzyskuje się po naciśnięciu <ESC>. Aby opuścić MENU, trzeba nacisnąć <ESC>, a następnie <Q>. Znak "^" przed pozycjami menu oznacza trzymanie wciśniętego klawisza <CONTROL> przy wybieraniu wariantu.

Menu poleceń File zawiera: COPY, DELETE, FILESPEC, LOG, PRINT, RENAME, TAG, UNTAG i VIEW. Menu Dir zawiera: AVAILABLE, DELETE, DIRECTORY, FILESPEC, LOG, MAKE DIRECTORY, PRINT, TAG DIRECTORY i UNTAG DIRECTORY. Menu Xtra zawiera polecenia: DISPLAY, QUIT i SORT.

Polecenia dla plików:

W menu poleceń plikowych klawisze "-" i "=" przesuwają wskaźnik pliku w górę lub w dół o jedną pozycję, a klawisze "+" i "*" w górę lub w dół o jeden ekran. Pliki pokazane w oknie plików są ułożone alfabetycznie według nazw. Bieżący katalog jest wskazany w oknie katalogów (patrz "Polecenia dla katalogów").

C Copy - kopiuje plik wybrany wskaźnikiem. Zostaniesz zapytany o docelową stację i szlak. Jeżeli kopiujesz na tą samą stację zobaczysz polecenie włożenia dyskietki docelowej i źródłowej.
^C ^Copy - kopiuje wszystkie zaznaczone pliki. Komunikaty takie same jak w Copy.
F Filespec - pozwala na wprowadzenie specyfikacji pliku z jokerami dla zmniejszenia liczby wybieranych (i wyświetlanych) plików. Dozwolone są tylko poprawne znaki nazw i jokery. Nie wpisuje się tu numeru stacji i szlaku do tego służy polecenie Log.
L Log - pozwala na zmianę wybranego numeru stacji i/lub szlaku.
P Print - drukuje wskazany plik. Jest to użyteczne tylko dla plików tekstowych ASCII, chyba że masz zainstalowaną procedurę umożliwiającą wydruk znaków graficznych ATASCII.
^P ^Print - drukuje wszystkie zaznaczone pliki. Między plikami jest wysyłany znak przesuwu strony (Form Feed).
R Rename - pozwala na zmianę nazwy wskazanego pliku. Aktualny
numer stacji, szlak i nazwa są wyświetlane i można wpisać nową nazwę bezpośrednio.
T Tag - zaznacza wskazany plik i przesuwa wskaźnik o jeden plik w dół. Zaznaczony plik jest oznaczony symbolem rombu z prawej strony nazwy.
^T ^Tag - zaznacza wszystkie pliki w bieżącym katalogu.
U Untag - kasuje zaznaczenie wskazanego pliku. Symbol zaznaczenia znika i przesuwa się o jeden plik w dół
^U ^Untag - kasuje zaznaczenie wszystkich plików będących w bieżącym katalogu.
V View - wyświetla zawartość wskazanego pliku.

Polecenia dla katalogów.

Wskaźnik katalogu pokazuje bieżący katalog. Wskaźnik ten przesuwa się klawiszami "-" i "=" o jedno miejsce w górę lub w dół. Naciśnięcie <RETURN> powoduje przejście do poleceń plikowych, a <ESC> do dodatkowych.

A Avail - podaje wielkość wolnej przestrzeni pozostałej na dyskietce. Zostaniesz zapytany o numer stacji i zobaczysz rozmiar wolnego obszaru w bajtach.
D Del Dir - kasuje wskazany katalog. Wykonanie tej operacji jest możliwe tylko w tedy, gdy katalog jest pusty, co widać w oknie plików.
F Filespec - pozwala na wprowadzenie specyfikacji pliku z jokerami dla zmniejszenia liczby wybieranych (i wyświetlanych) plików. Dozwolone są tylko poprawne znaki nazw i jokery. Nie wpisuje się tu numeru stacji i szlaku do tego służy polecenie Log.
L Log - pozwala na zmianę wybranego numeru stacji i/lub szlaku.
M Make Dir - tworzy nowy podkatalog w bieżącym katalogu. Po jego utworzeniu ponownie jest odczytywany cały katalog dyskietki i następuje powrót do uprzednio wybranego katalogu.
P Print - należy wybrać jedną z dwóch możliwości: drzewo lub katalog. Katalog drukuje listę plików wyświetlonych w oknie plików (wydruk będzie wykonany w jednej kolumnie, nawet jeśli obraz jest dwukolumnowy). Drzewo drukuje mapę (strukturę) katalogu taką, jak jest wyświetlona w oknie katalogowym.
T Tag Dir - zaznacza wszystkie pliki znajdujące się we wskazanym katalogu.
^T ^Tag Dir - zaznacza wszystkie pliki znajdujące się we wszystkich
katalogach.
U Untag Dir - kasuje zaznaczenie wszystkich plików znajdujących się we wskazanym katalogu.
^U ^Untag Dir - kasuje zaznaczenie wszystkich plików we wszystkich katalogach.

Polecenia dodatkowe.

Po wykonaniu polecenia dodatkowego zawsze następuje powrót do poprzedniego menu poleceń (oprócz Quit). Można także nacisnąć <ESC> w celu opuszczenia tego menu.

D Display - przełącza sposób wyświetlania w oknie plików między dwoma odmianami. Standardowo wyświetlane są nazwy plików z rozszerzeniami; stan trzech atrybutów, wielkość pliku w bajtach oraz data i czas jego utworzenia. Zajmuje to wszystkie 38 kolumn w oknie plików. Druga odmiana wyświetla dwie kolumny nazw plików (obok siebie) z rozszerzeniami i atrybutami. W polu atrybutu jest wyświetlany jego symbol, gdy atrybut jest ustawiony, lub punkt gdy jest skasowany.
Q Quit - jest to jeden poprawny sposób opuszczenia MENU i powrotu do DOS.
UWAGA: Nie przerywaj i nie zatrzymuj operacji przez naciśnięcie <RESET>. Jest to bardzo zła metoda, która może prowadzić do tworzenia na dyskietkach nieodczytywalnych plików.
S Sort - sortuje wyświetlane pliki według nazw (Name), rozszerzeń (Ext), dat (Date) lub wielkości (Size). Standardowo pliki są sortowane według nazw. W celu trwałego posortowania katalogów należy użyć programu SORTDIR z zestawu SpartaDOS ToolKit.

MKDIR - tworzenie katalogu.

Zadanie: Tworzy podkatalog (MaKe DIRectory).
Składnia: MKDIR [d:]path
Odmiany: MD i CREDIR
Typ: wewnętrzny
Związane: CHDIR, RMDIR, PATH

Opis:
Jeśli nie podasz numeru stacji, to przyjmowana jest stacja ustalona. Ta funkcja nie jest realizowana przez procedurę ATARIDOS, nie można tworzyć podkatalogów na dyskietkach typu Atari DOS (np.: MYDOS), lecz można je odczytywać. Katalogi (zwane także podkatalogami lub teczkami) są używane jak teczki do organizacji plików, zwykle na dyskietkach o dużej pojemności i na twardym dysku.

Nazwy katalogów są zapisywane jak nazwy plików, lecz są zaznaczane bitem "+S" atrybutu. Nie mogą one być kasowane i przemianowywane w normalny sposób (jak pliki). W celu zmiany nazwy podkatalogu musisz skopiować wszystkie znajdujące się w nim pliki w inne miejsce, skasować wszystkie pliki w tym katalogu, a następnie utworzyć nowy podkatalog przez MKDIR i ponownie skopiować do niego pliki. Można także użyć programu RENDIR.COM z zestawu SpartaDOS ToolKit.

MD TEST
MKDIR 3:>MODEM>TEST

Pierwszy przykład tworzy w ustalonej stacji podkatalog o nazwie
"TEST". Drugi tworzy podkatalog "TEST" w stacji D3: w podkatalogu "MODEM", który jest w katalogu głównym (MAIN).


PATH - szlak.

Zadanie: Nakazuje w celu znalezienia polecenia przeszukiwanie wskazanych katalogów przed katalogiem bieżącym.
Składnia: PATH [path]
Typ: wewnętrzny
Związane: CAR, CHDIR, MKDIR, PROMPT, RMDIR

Opis:
Możesz określić listę stacji i nazw szlaków rozdzielonych średnikami. Następnie, gdy wpiszesz polecenie SpartaDOS przeszukuje katalogi w podanej przez Ciebie kolejności przed przeszukaniem bieżącego katalogu. Podczas przeszukiwania nie jest zmieniany bieżący katalog.

Wpisanie PATH bez parametrów nakazuje SpartaDOS wyświetlenie bieżącego stanu ciągu PATH. Zalecane jest włączenie "CAR:" do szlaku, ponieważ urządzenie to zawiera wiele zewnętrznych poleceń (jak X, CAR, MENU, DUMP, CHTD itd.), których możesz potrzebować. Dobrą praktyką jest również użycie znaków ">" lub "\" na początku szlaku urządzenia w celu wymuszenia rozpoczęcia od katalogu głównego. Polecenie:

PATH A:>;1:DOS;CAR:

ustala przeszukanie głównego katalogu stacji A: (czyli D1:), katalogu "DOS" w stacji 1 oraz katalogu "CAR:". Polecenie PATH jest w rzeczywistości odmianą polecenia SET, na przykład pokazane wyżej polecenie może być także wykonane jako:

SET PATH=A:>;1:DOS;CAR:

jedynym sposobem skasowania szlaku przeszukiwania, tak aby przeszukiwany był tylko katalog bieżący jest polecenie:

SET PATH

Gdy szlak nie był określony, to standardowym ustawieniem systemu jest:

PATH CAR:

Oznacza to, że najpierw przeszukiwane jest urządzenie CAR:, a później bieżący katalog. Katalog bieżący jest zawsze przeszukiwany ostatni, chyba że włączysz go do szlaku, na przykład:

PATH ;CAR: lub PATH :;CAR:

Oba powyższe przykłady mają jednakowe działanie; najpierw przeszukiwany jest bieżący katalog, potem CAR:, a następnie znowu katalog bieżący. Bieżący katalog jest oznaczony przez samotny znak ":" lub przez spację.

UWAGA: Pomimo, iż nie jest to wymagane, to bardzo zalecamy, aby CAR: zawsze był pierwszym wpisem szlaku. Programy z tego katalogu są wywoływane najczęściej. Jeżeli przedtem występuje jakiekolwiek inne urządzenie, to jest ono zawsze sprawdzane przed CAR: znacznie zwalniając pracę systemu. Dalsze informacje są w opisie konfiguracji szlaku w rozdziale 5.


PAUSE - przerwa.

Zadanie: Przerywa pracę systemu i wyświetla komunikat "Press <RETURN> to continue". (Naciśnij <RETURN>, aby kontynuować.)
Składnia: PAUSE
Typ: wewnętrzny
Związane: DIR, TYPE

Opis:
Możesz włączyć polecenie PAUSE do pliku poleceń, aby umożliwić zmianę dyskietek między poleceniami lub wstrzymania pracy, co pozwoli na przeczytanie instrukcji itp. Dalsze wykonywanie pliku poleceń następuje po naciśnięciu klawisza <RETURN>.

UWAGA: Bardzo niebezpieczna jest zmiana dyskietek (podczas PAUSE) w stacji, z której czytany jest plik poleceń. Jeżeli używasz PAUSE do zmiany dyskietek, to uruchamiaj plik poleceń z ramdysku lub z innej stacji, która nie będzie zmieniana.


PEEK

Zadanie: Sprawdzenie zawartości komórki pamięci lub zmiana DEC-HEX.
Składnia: PEEK [$]adres
Typ: wewnętrzny
Związane: POKE

Opis:
PEEK pozwala na sprawdzenie zawartości komórek pamięci z poziomu DOS. Jest ponadto użyteczne do szybkiej zmiany liczb dziesiętnych (dec) na szesnastkowe (hex) i odwrotnie. PEEK zwraca wartości dziesiętne i szesnastkowe podanego adresu, zawartość tej komórki dziesiętnie i szesnastkowo, wartości dwubajtowe (słowa) zapisane w komórkach adres i adres+1 dziesiętnie i szesnastkowo oraz znaki ATASCII reprezentujące zawartość wskazanej komórki.

Dobrą praktyką jest sprawdzanie zawartości komórki (PEEK) przed wpisaniem do niej nowej wartości (POKE), szczególnie jeśli nie jesteś pewien tego co robisz. W takim przypadku, możesz zwykle odtworzyć poprzednią zawartość komórki, chyba że komputer się zawiesi.


POKE

Zadanie: Zmienia zawartość komórki pamięci.
Składnia: POKE [$]adres [$]wartość
Typ: wewnętrzny
Związane: PEEK

Opis:
POKE pozwala na zmianę zawartości komórki pamięci z poziomu DOS, co może być użyteczne w plikach poleceń i innych zastosowaniach. Jeżeli nie wiesz dokładnie, co robisz to bardzo łatwo możesz spowodować zawieszenie systemu. Poniżej znajduje się kilka przykładów użycia polecenia POKE:

POKE 65 (isonden) 0=wyłączony 1=włączony dźwięk podczas transmisji
POKE 77 (atract) 0=wyłączenie trybu attract na kilka minut
POKE 82 (lmargin) n=lewy margines (0-39)
POKE 83 (rmargin) n=prawy margines (0-39)
POKE 559 (dmactls) 0=wyłączenie 34=włączenie obrazu
POKE 702 (shflok) 0=małe litery 64=duże litery
POKE 710 (colpf2s) 0=czarny 53=czerwony 148=niebieski
POKE 730 (keyrep) 1=bardzo szybko 3=szybko 5=normalnie
POKE 731 (noclik) 0=włączenie 1 wyłączenie dźwięku klawiszy
POKE 752 (crsinh) 0=właczenie 1=wyłaczenie kursora


PROMPT - wskazanie.

Zadanie: Zmienia wskazanie systemu (znak zachęty).
Składnia: PROMPT (wskazanie)
Typ: wewnętrzny
Związane: PATH

Opis:
Podany tekst jest przyjmowany przez SpartaDOS jako nowe wskazanie systemu. Specjalne symbole mogą być wprowadzane do tekstu w formie "$c", gdzie "c" jest jednym z następujących znaków:

UWAGA: "P" powoduje odczyt z bieżącej stacji po każdym naciśnięciu <RETURN>, aby wykryć zmianę dyskietki. Powinno to być wyłączone przed parkowaniem twardego dysku, ponieważ "P" odczytuje dysk i odparkowuje go. W tym celu najlepiej użyć pliku poleceń, który zmienia wskazanie i parkuje twardy dysk.

Jeżeli nie został podany żaden parametr, to wyświetlane jest aktualne wskazanie, np: polecenie:

PROMPT $L:$P>

powoduje wyświetlenie wskazania w formie:

B:>DOS>

zakładając że bieżącą stację jest D2: i bieżącym szlakiem jest "DOS". Znak "_" będzie wyświetlany jako spacja, a nie jako podkreślenie, gdyż wskazanie kończy się spacją.

Polecenie PROMPT jest w rzeczywistości odmianą polecenia SET, na przykład pokazane wyżej polecenie może być także wykonane jako:

SET PROMPT=$L:$P>

Standardową wartością zmiennej "PROMPT" jest "D$N:", co wyświetla takie samo wskazanie jak stare wersje SpartaDOS. Jeżeli zmienna "PROMPT" nie jest określona, SpartaDOS X wyświetli tylko znak
">" - jedynym sposobem, aby to uzyskać jest polecenie:

SET PROMPT

Nie można użyć małych liter we wskazaniu ponieważ DOS automatycznie zamienia je na duże litery. Można natomiast użyć liter w negatywie (także małych) oraz znaków sterujących kursorem poprzedzonych znakiem "ESC".

Gdy użyjesz we wskazaniu ciągu "$P", to ustalona stacja będzie odczytywana przy każdym wyświetleniu wskazania. Powoduje to błąd, gdy w stacji nie ma dyskietki lub jest uszkodzona, albo gdy dyskietka ma format nie rozpoznawalny przez SpartaDOS X (użycie dyskietek w formacie Atari DOS wymaga zainstalowania programu ATARIDOS.SYS).

Użycie "$P" powoduje również kłopoty, gdy chcesz zaparkować twardy dysk, ponieważ dysk jest odparkowany w celu odczytania szlaku. Zapobiega się temu przez ustalenie wartości zmiennej "PROMPT", która nie zawiera "$P". Ponieważ twardy dysk jest zwykle parkowany poprzez komputer, można po prostu wpisać:

SET PROMPT

przed parkowaniem dysku. Dla uproszczenia tej operacji można także napisać prosty plik poleceń.


RENAME - zmiana nazwy pliku.

Zadanie: Zmienia nazwę jednego lub kilku plików.
Składnia: RENAME [d:][path]fname[.ext] fname[.ext]
Odmiany: REN
Typ: wewnętrzny
Związane: MENU

Opis:
Jokery mogą być użyte w obu specyfikacjach plików. Urządzenie i szlak mogą być podane tylko w pierwszej nazwie (w starej nazwie pliku). Nazwy plików muszą być podane zarówno dla starej, jak i dla nowej nazwy, gdyż inaczej nastąpi błąd. Zasady użycia jokerów są takie same jak w poleceniu COPY. Oto kilka przykładów:

RENAME *.BAK *.DOC

Powyższe polecenie zmienia rozszerzenie na ".DOC" we wszystkich plikach z rozszerzeniem ".BAK".

RENAME AC*.* *.XX

To polecenie zmienia rozszerzenia wszystkich plików, których nazwa rozpoczyna się od "AC" na ".XX".

UWAGA: Zachowaj ostrożność przy zmienianiu nazw plików. Nie są przy tym sprawdzane istniejące nazwy plików. Nieostrożna zmiana nazw może spowodować nadanie kilku plikom jednakowych nazw. Jedynym sposobem na wyodrębnienie takich plików jest użycie monitora dyskowego jak DISKRX (z zestawu SpartaDOS ToolKit) lub przez nudne powtarzanie polecenia ERASE i UNERASE. W celu wykorzystania drugiego sposobu skasuj wielokrotne pliki, a następnie odtwórz je. Odpowiedz
"Y" tylko dla jednego z nich i "N" dla pozostałych. Zmień nazwę tego pliku na nieco inną. Powtarzaj cykl UNERASE i RENAME, aż do odtworzenia wszystkich plików.


RMDIR - usunięcie katalogu.

Zadanie: Kasuje pusty podkatalog ze wskazanej stacji dysków.
Składnia: RMDIR [d:]path
Odmiany: RD i DELDIR
Typ: wewnętrzny
Związane: CHDIR, MKDIR, PATH

Opis:
Katalog musi być opróżniony zanim będzie możliwe jego skasowanie poleceniem RMDIR (ReMove DIRectory). Kasowanym katalogiem jest ostatni katalog wymieniony w ciągu path. Funkcja ta nie jest realizowana przez procedurę ATARIDOS.SYS pomimo, iż podkatalogi (np. w MYDOS) są przez nią odczytywane.

RD TEST
DELDIR 3:>MODEM>TEST

Pierwszy przykład kasuje podkatalog "TEST" w ustalonej stacji. Drugi usuwa podkatalog o nazwie "TEST" ze stacji "D3:" i podkatalogu "MODEM", który znajduje się w głównym katalogu.

UWAGA: Jeżeli plik został otwarty do zapisu lub wymiany danych, lecz nie został poprawnie zamknięty (zwykle zdarza się to po naciśnięciu <RESET> lub wyłączeniu zasilania, gdy jest on otwarty), to jego wpis w katalogu nie może być usunięty, choć nie jest widoczny. Podkatalog zawierający taki "widmowy" plik nie może być skasowany. W celu zaznaczenia takiego pliku jako skasowanego, co pozwoli na usunięcie podkatalogu, można użyć CLEANUP lub DISKRX z zestawu SpartaDOS ToolKit. Bajt statusu takiego pliku powinien mieć ustawione bity 7 i 3. Należy je skasować i ustawić bit 4. Możliwe jest, że pewne sektory dyskietki zostały już przypisane temu plikowi. W takim przypadku konieczne jest poprawienie także bitowej mapy dyskietki.


RPM - sprawdzenie szybkości stacji.

Zadanie: Sprawdza szybkość obrotową stacji dysków.
Składnia: RPM [d:]
Typ: zewnętrzny - na urządzeniu CAR:

Opis:
Polecenie RPM (Revolutions PerMinute) sprawdza w sposób ciągły i wyświetla szybkość obrotową stacji dysków elastycznych (w obrotach na minutę), aż do naciśnięcia dowolnego klawisza. Jest to zwykle używane do kontroli działania stacji dysków (powinno być 288 obr/min dla większości stacji Atari, w tym 810 i 1050 oraz 300 obr/min dla XF551). Polecenie to daje także dokładną informację dla twardego dysku. Użycie RPM dla ramdysku w Multi I/O określa względną szybkość dostępu do ramdysku. Nie działa to jednak dla wewnętrznego ramdysku. Nieprawidłowy wynik uzyskuje się także dla stacji z rozszerzeniem: Happy, gdy włączone jest buforowanie ścieżek.


RS232 - odczyt procedury RS232.

Zadanie: Odczytuje procedurę obsługi RS232 z interfejsu Atari 850 lub P:R:Connection.
Składnia: RS232
Typ: zewnętrzny - na urządzeniu CAR:

Opis:
Konieczne jest użycie tego polecenia przed pracą z interfejsem Atari 850 lub P:R:Connection, chyba, że wykorzystywany program realizuje to automatycznie. Spróbuj najpierw uruchomić program bez RS232. Powinieneś słyszeć z głośnika odczyt procedury. Jeżeli nie słychać i wystąpi błąd, wpisz to polecenie i uruchom program ponownie.

Nie należy odczytywać wielokrotnie procedury RS232. Jeżeli to zrobisz, system może się zawiesić, gdyż za każdym razem podnoszona jest granica MEMLO.


SAVE - zapis pliku binarnego.

Zadanie: Zapisuje na dyskietce plik binarny z pamięci.
Składnia: SAVE [d:][path]fname[.ext][$]adres[$]adres
Typ: wewnętrzny
Związane: LOAD

Opis:
Adresy są przyjmowane jako dziesiętne, chyba że zostaną poprzedzone znakiem "$", który wskazuje wartości szesnastkowe. Polecenie to jest użyteczne w połączeniu z LOAD do łączenia plików MAC/65 lub do zapisu zawartości pamięci w celu przetestowania.


SET - parametry systemu.

Zadanie: Wyświetla wartości zmiennych systemowych lub ustala wartość wybranej zmiennej.
Składnia: SET [zmienna[=wartość]]
Typ: wewnętrzny

Opis:
Zmienne systemowe są wartościami określającymi pewne parametry systemu. Na przykład, zmienna "CAR" wskazuje poleceniu CAR, gdzie znajduje się plik zawierający zapisany obszar pamięci. Istnieją trzy formy polecenia SET.

Na przykład polecenie:

SET

wyświetla wartości wszystkich zmiennych systemowych, a:

SET CAR=A:CAR.SAP

ustawia wartość zmiennej "CAR" na "A:CAR.SAV".
Polecenie:

SET CAR

usuwa zmienną "CAR" z systemu. To powoduje, że polecenie CAR nie używa pliku przechowującego zawartość pamięci.


SWAP - zmiana numeru stacji.

Zadanie: Pozwala na zmianę konfiguracji stacji dysków.
Składnia: SWAP [d,d]
Typ: wewnętrzny

Opis:
SWAP bez parametrów wyświetla mapę stacji dysków od 1 do 9. Standardowo jest 1=1, 2=2 itd. Na przykład dla zmiany stacji 1 i 9 wpisz następujące polecenia:

SWAP 1,9 lub
SWAP A,I

Kolejność podania wartości nie jest istotna, więc 1,9 jest odpowiednikiem 9,1. Stacja pozostaje w takiej konfiguracji, aż do jej zmiany lub do wykonania zimnego startu (COLD). Zwróć uwagę, że można użyć litery lub numeru stacji, a po nich nie wpisuje się dwukropka (":). SWAP działa dodatkowo do konfiguracji stacji poprzez Multi I/O, więc razem z tym interfejsem należy go używać ostrożnie.


TD - wyświetlanie czasu/daty.

Zadanie: Pozwala na włączenie i wyłączenie wyświetlania czasu i daty w górnym wierszu ekranu.
Składnia: TD ON:OFF
Typ: zewnętrzny - na urządzeniu CAR:
Związane: CHTD, DATE, TIME

Opis:
Pod względem sposobu działania polecenie TD (Time/Date display) jest podobne do polecenia KEY. Przed użyciem tego polecenia konieczne jest zainstalowanie w systemie procedury JIFFY.SYS lub CLOCK.SYS. Wywołuje ona jedną z tych procedur bezpośrednio (poprzez symbol VGETTD) i nie może być bez nich użyte. Procedury te są odczytywane samoczynnie, chyba że użyjesz własnego pliku CONFIG.SYS.

UWAGA: TD ON może być niezgodne z niektórymi programami. Jeśli napotkasz na jakieś problemy, spróbuj użyć TD OFF lub w ogóle nie instaluj wyświetlania daty.


TIME - ustawienie czasu.

Zadanie: Wyświetla aktualny czas i pozwala na jego ustawienie.
Składnia: TIME
Typ: wewnętrzny
Związane: CHTD, TD, DATE

Opis:
Polecenie to powoduje wyświetlenie następującego komunikatu:

Current time is: 15:26:39
Enter new time:

Możesz teraz wpisać nową godzinę lub nacisnąć <RETURN>, gdy nie chcesz ustawiać czasu. Czas wpisujemy w formacie "hh:mm:ss", gdzie "hh" jest godziną, (w systemie 24-godzinnym) "mm" jest minutą, a "ss' sekundą (SpartaDOS 3.2 stosuje zegar 12-godzinny, zaś SpartaDOS X 24- godzinny).

Jeżeli w systemie nie został zainstalowany zegar, to polecenie TIME daje przypadkowe wyniki. Dwoma stosowanymi zegarami są "CLOCK.SYS" i "JIFFY.SYS" - pierwszy z nich wykorzystuje R-Time 8, a drugi korzysta z systemowego zegara do przechowywania czasu. Standardowo jeden z nich jest zawsze instalowany podczas uruchamiania systemu, lecz można to zmienić przez utworzenie własnego pliku "CONFIG.SYS" nie zawierającego programów tych zegarów.


TYPE - wyświetlanie pliku.

Zadanie: Wyświetlenie zawartości wskazanego pliku.
Składnia: TYPE [+A:H:P:S][-A:H:P:S][d:][path]fname[.ext][/P]
Typ: wewnętrzny
Związane: COPY, DUMP, MENU, PAUSE

Opis:
Możesz wyświetlić zawartość dowolnego pliku i nie jesteś ograniczony maksymalną długością wiersza (jak było w przypadku SpartaDOS 3.2). Naciśnięcie <CTR-1> zatrzymuje i wznawia wyświetlanie. Możesz określić atrybuty jak w poleceniu DIR - standardowymi atrybutami są "-HS" (opis atrybutów znajdziesz w opisie polecenia DIR). Jeśli dodasz parametr "/P", polecenie TYPE czeka na naciśnięcie klawisza po każdych 23 wierszach tekstu.


UNERASE - odtworzenie pliku.

Zadanie: Odtwarza plik uprzednio skasowany (jeśli jest to możliwe).
Składnia: UNERASE [d:][path]fname[.ext]
Typ: zewnętrzny - na urządzeniu CAR:
Związane: ERASE

Opis:
Jokery są dozwolone. Dla każdego pliku, który można odtworzyć będziesz pytany, czy chcesz go odtworzyć. Jeśli wiesz, że skasowany plik jest w katalogu, a nie został wymieniony przez polecenie UNERASE, to znaczy, że odtworzenie jest niemożliwe z dwóch przyczyn:


VER - numer wersji.

Zadanie: Wyświetla aktualny numer wersji i datę modułu.
Składnia: VER
Typ: wewnętrzny

Opis:
Polecenie VER (VERsion) pokazuje numer wersji, datę rewizji i zastrzeżenie praw autorskich tak jak jest wyświetlane przy uruchamianiu systemu.


VERIFY - weryfikacja zapisu.

Zadanie: Włącza i wyłącza weryfikację zapisu.
Składnia: VERIFY ON:OFF
Typ: wewnętrzny

Opis:
Gdy włączone (ON), SpartaDOS wykonuje operację weryfikacji po każdym zapisie na dyskietce w celu sprawdzenia, czy dane zostały poprawnie zapisane i mogą być bez błędu odczytane. Dotyczy to tylko stacji dysków elastycznych. Ponieważ weryfikacja wymaga dodatkowego czasu, to system pracuje nieco wolniej podczas zapisu danych na dyskietkę. VERIFY jest standardowo wyłączone (OFF) - polecenie to jest zwykle stosowane, gdy występują kłopoty ze stacją dysków.


X - odłączenie modułu.

Zadanie: Wykonuje program wspomagający (jak DISKRX, EXPRESS, większość plików binarnych itd.), aby żaden moduł nie był zainstalowany
Składnia: X [d:][path]fname[.ext] [parametry]
Typ: zewnętrzny - na urządzeniu CAR:

Opis:
Istnieją cztery możliwości uruchomienia programów są to:

Pierwsze trzy sposoby wykorzystują bibliotekę SpartaDOS X do wykonania różnych funkcji DOS, w tym odczytu i uruchomienia polecenia. Jednakże czwarty sposób nie może użyć biblioteki bez wyłączenia lub przemieszczenia obrazu! Dlatego też następujące możliwości są niedostępne, gdy program jest uruchamiany z polecenia X:

Ogólna zasada jest "Jeżeli program nie działa z zainstalowanym modułem, poprzedź jego nazwę poleceniem X, w innym przypadku wpisuj po prostu nazwę. X.COM pozostaje w pamięci podczas pracy wywołanego programu, więc MEMLO jest nieco wyżej niż normalnie, aż do powrotu do DOS-u. Wykonanie zimnego startu (poprzez skok do $E477), gdy używany jest X.COM, wyłącza całkowicie moduł SpartaDOS X i zewnętrzny moduł, jeśli jest zainstalowany.