Rozdział 8
KONFIGURACJA SYSTEMU

Ten rozdział zawiera wszystkie informacje niezbędne do skonfigurowania Twojego systemu w wybrany przez Ciebie sposób. Istnieje tu wiele procedur obsługi (drivers) różnych funkcji, które mogą być zainstalowane w systemie. Oczywiście, jeżeli zainstalujesz wszystkie, to może zabraknąć pamięci dla uruchomienia programów.

Gdy SpartaDOS X jest uruchamiany, to pewne rzeczy są ustalane posiada on "plik" tekstowy z informacjami o konfiguracji. Możesz napisać własny plik konfiguracji, który zastąpi "plik" standardowy. Utworzony przez Ciebie plik musi nazywać się "CONFIG.SYS" i musi być umieszczony jako plik tekstowy na dyskietce znajdującej się w stacji dysków numer 1 w chwili uruchomienia komputera. Musi on być zapisany na dyskietce w formacie SpartaDOS w katalogu głównym.

Plik CONFIG.SYS

Plik "CONFIG.SYS" składa się z poleceń. Aktualnie możliwe są
trzy rodzaje poleceń. Są to:

USE OBRAM:BANKED:NONE
SET zmienna=wartość
DEVICE procedura

Polecenie USE powinno być pierwszym poleceniem w pliku
"CONFIG.SYS", gdyż wskazuje ono, który obszar pamięci RAM będzie użyty przez DOS. OSRAM wskazuje na pamięć RAM pod systemem operacyjnym (OS), BANKED wskazuje dodatkową pamięć RAM w obszarze $4000 do $7FFF w komputerach 130XE albo 65XE i 800XL z rozszerzoną pamięcią. NONE oznacza zwykłą pamięć RAM powyżej obszaru DOS i poniżej obszaru programów. USE NONE prawdopodobnie będzie niezgodne z większością programów, ponieważ zajmuje to znaczny obszar pamięci głównej przeznaczonej na programy.

Standardowym pseudo-plikiem CONFIG.SYS zapisanym w module SpartaDOS X jest:

DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE ATARIDOS
DEVICE INDUS
DEVICE CLOCK
DEVICE JIFFY
DEVICE RAMDISK

Jeżeli jednak Twój komputer ma 256 kB pamięci lub więcej, to
SpartaDOS X automatycznie wykorzystuje jeden z dodatkowych banków (USE BANKED) dla procedur DOS. 0znacza to jednocześnie zmniejszenie o jeden bank (16kB) instalowanego ramdysku. Gdy niezbędny jest większy rozmiar ramdysku, musisz wpisać własny plik "CONFIG.SYS" zawierający polecenie USE OSRAM.

Normalne wykorzystanie pamięci RAM jest następujące:

OSRAM Nieprzerobiony komputer XL/XE
BANKED Komputer z rozszerzeniem pamięci (RAMDO XL, AXLON lub podobne)
NONE Atari 800 bez rozszerzenia pamięci.

Zwróć uwagę, że obszar pamięci określony przez OSRAM ma rozmiar 7 kB ($E400-$FFBF), a obszar pamięci BANKED ma 16 kB ($4000-$7FFF). Jeżeli masz komputer z rozszerzoną pamięcią to zwykle najlepiej stosować "USE BANKED", chyba że komputer ma 128 kB i chcesz użyć Basica XE w trybie EXTEND (lub inny program, który wymaga dodatkowych 64 kB RAM). Jeżeli wybierzesz OSRAM, możesz wykorzystać 4 kB RAM z obszaru $C000-$CFFF jako bufory dla procedury SPARTA.SYS (opisane dalej w tym rozdziale).

Procedura SET jest identyczna z poleceniem SET w Command Processor. Pozwala to na dowolne ustawianie wartości zmiennych systemowych jak "CAR", "BASIC" lub "BATCH".

Polecenie DEVICE odczytuje i instaluje procedury jak SPARTA.SYS, CLOCK.SYS itd. Każda z tych procedur jest opisana w tym rozdziale. Pamiętaj, że ich kolejność jest ważna (np. procedura SPARTA.SYS musi być odczytana przed ATARIDOS.SYS).

UAWGA: Jeżeli podczas uruchamiania komputera lub po wykonaniu polecenia COLD trzymasz wciśnięty klawisz <OPTION>, to znajdujący się na dyskietce plik CONFIG.SYS jest ignorowany i realizowana jest standardowa konfiguracja systemu ustalona w module SpartaDOS X.


Procedura SPARTA.SYS

Zadanie: Procedura obsługi dyskietki w formacie SpartaDOS. Musi ona być zainstalowana, gdyż w przeciwnym przypadku system nie będzie realizował swoich zadań (tj. nie będzie możliwy zapis i odczyt dyskietek).
Składnia: DEVICE SPARTA [OSRAM] [nbufs[.nfiles]]
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:

Opis:
Jest to największa ze wszystkich procedur obsługi i zawiera trzy podprogramy. Są to:

1) funkcje systemowe SpartaDOS,
2) wyjście formatowanego katalogu i inne drobne funkcje (wektor MISC)
3) standardowy blok funkcji I/O (wektor BLOCK IO)

Parametr "OSRAM" działa tylko wtedy, gdy system został ustawiony na "USE OSRAM", w innym przypadku jest ignorowany. W tym trybie obszar pamięci RAM od $C000 do $CFFF jest wykorzystany dla buforów sektorów, które inaczej są umieszczane w głównej pamięci RAM. Standardowo parametr "OSRAM" nie jest użyty.

Parametr "nbufs" jest liczbą instalowanych buforów sektorów, z zakresu od 2 do 16 - standardowo jest 4. Każdy bufor zajmuje 256 bajtów RAM. Bufory są umieszczane w obszarze $C000-$CFFF, jeżeli użyjesz USE OSRAM i parametru OSRAM, w dodatkowym banku, jeżeli użyjesz USE BANKED lub w dolnej części pamięci, jeżeli użyjesz USE NONE lub USE OSRAM, lecz bez parametru OSRAM w DEVICE SPARTA. Zbyt mała liczba buforów może spowodować wystąpienie błędu 161 , zaś zbyt duża nadmiernie zmniejsza pozostały dla innych programów obszar pamięci RAM.

Parametr "nfiles" określa maksymalną liczbę plików, które mogą być równocześnie otwarte, z zakresu od 3 do 16 - standardowo jest 5. Każde zwiększenie tej liczby zmienia dodatkowo 35 bajtów w pamięci. Wykorzystanie pamięci jest takie same jak przez bufory sektorów.


Procedura SIO.SYS

Zadanie: Procedura obsługi szybkiej transmisji SIO równoległego wejścia/wyjścia. Jest ona także niezbędna.
Składnia: DEVICE SIO
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:

Opis:
Procedura ta musi być dołączana do pliku "CONFIG.SYS". Zawiera
ona program realizujący szybką transmisję SIO ze stacjami US Doubler 1050, Indus GT, LDW Super 200, Happy 1050 i XF551. Obsługuje ona także standardową transmisję ze wszystkimi innymi stacjami oraz transmisję równoległą (PIO) z urządzeniami takimi jak Multi I/O. DEVICE SPARTA musi poprzedzać DEVICE SIO w pliku CONFIG.SYS.


Procedura INDUS.SYS

Zadanie: Procedura szybkiej transmisji SIO dla stacji Indus. Jest ona niezbędna dla szybkich operacji ze stacjami Indus, LDW Super 200, Happy.
Składnia: DEVICE INDUS
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:

Opis:
Procedura ta nie zajmuje miejsca w pamięci lecz programuje stację Indus GT, LDW Super 2000 do szybkiej transmisji (stacje te mają program szybkiej transmisji, lecz ma on błędy i nie działa). Gdy stacja jest już zaprogramowana, to taką pozostaje, aż do wyłączenia jej zasilania. Nie jest więc konieczne programowanie stacji przy każdym włączeniu komputera. Procedura ta jest wymagana dla stacji Happy lecz nie działa z CA 2001. Procedura "SIO.SYS" musi być zainstalowana przed "INDUS.SYS".


Procedura ATARIDOS.SYS

Zadanie: Zawiera program rozpoznający dyskietki w formacie Atari DOS 2. Rozpoznaje on ponadto różne odmiany DOS 2, w tym MYDOS i DOS 2.5.
Składnia: DEVICE ATARIDOS
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:

Opis:
Procedura ta wymaga wcześniejszego odczytania procedury "SPARTA.SYS" (jest ona rozszerzeniem "SPARTA.SYS"). Rozpoznaje ona wszystkie odmiany Atari DOS 2 włącznie z podkatalogami w MYDOS. Sektory w rozszerzonej gęstości DOS 2.5 są tylko odczytywane i nie mogą być zapisywane. Ponadto nie jest możliwe tworzenie katalogów (MKDIR), kasowanie katalogów (RMDIR) i zmiana bieżącego katalogu (CHDIR) na dyskietce MYDOS. ATARIDOS.SYS nie rozpoznaje dyskietek DOS 3, DOS XE i OSS DOS wersja 4.


Procedura RAMDISK.SYS

Zadanie: Jest to procedura obsługi ramdysku SpartaDOS X. Pozwala na wybranie numeru i wielkości instalowanego ramdysku.
Składnia: DEVICE RAMDISK [drive],[nbanks]
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:

Opis:
Standardowymi parametrami dla ramdysku są: stacja numer 9 i wszystkie dostępne banki RAM poza czterema bankami przeznaczonymi dla Basica XE (w Atari 800 standardowo wszystkie banki). Można zainstalować kilka ramdysków przez użycie różnych numerów stacji i wybranie odpowiednich rozmiarów. Jeżeli wybierzesz więcej banków pamięci RAM niż jest do dyspozycji, to zostaną wykorzystane wszystkie dostępne banki. Każdy bank ma 16 kB. Liczbę dostępnych banków podaje polecenie MEM.

Po zainstalowaniu ramdysku procedura automatycznie zapisuje na nim strukturę katalogu. Jeżeli uprzednio został zainstalowany ramdysk o tej samej wielkości i tym samym numerze, to wykonanie zimnego startu (COLD) bez wyłączania zasilania układów pamięci nie powoduje utraty zawartości ramdysku. Tak więc wykonanie poniższych poleceń nie niszczy zawartości ramdysku.

RAMDISK.SYS 8,4
COPY *.COM 8:
COLD (zimny start systemu)
RAMDISK.SYS 8,4
DIR 8:

Maksymalnie trzy ramdyski mogą być zainstalowane przez procedurę RAMDISK.SYS. Próba utworzenia następnego spowoduje błąd:

RAMDISK not instnlled!
SIO device table full!

(ramdysk niezainstalowany!)
(pełna tablica urządzeń SIO!)

RAMDISK.SYS nie ma wpływu na ramdyski w Multi I/O.


Procedura CLOCK.SYS

Zadanie: Procedura obsługi modułu R-Time 8 dla SpartaDOS X. Bez zainstalowania jej (lub JIFFY.SYS) polecenia TIME i DATE dają czas i datę rewizji modułu SpartaDOS X.
Składnia: DEVICE CLOCK
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:

Opis:
Jeżeli zainstalowana jest już procedura obsługi zegara lub jeśli nie jest dołączony moduł R-Time 8, to procedura ta nie jest odczytywana.


Procedura JIFFY.SYS

Zadanie: Procedura obsługi systemowego zegara SpartaDOS X. Stosuje się ją, gdy nie ma modułu R-Time 8. Bez zainstalowania tej procedury (lub CLOCK.SYS) polecenie TIME i DATE dają czas i datę rewizji modułu SpartaDOS X.
Składnia: DEVICE CLOCK
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:

Opis:
Jeżeli zainstalowana jest już procedura obsługi zegara (np. CLOCK.SYS), to procedura ta nie jest odczytywana.


Procedura XEP80.SYS

Zadanie: Pozwala na wykorzystanie 80-kolumnowego ekranu przy użyciu interfejsu Atari XEP80
Składnia: DEVICE XEP80
Typ: zewnętrzny na urządzeniu CAR:

Opis:
Interfejs XEP80 musi być włączony do drugiego gniazda joysticka i musi mieć swój własny monitor. Po zainstalowaniu wszystko, co jest wysyłane do urządzenia E: lub CON:, będzie wyświetlane na 80- kolumnowym monitorze poprzez XEP80. Normalnie 40-kolumnowe wyjście nie działa.

Wiele programów wykorzystuje pamięć obrazu bezpośrednio, omijając urządzenie E:. Tak pracują prawie wszystkie edytory tekstu. Programy takie nie działają przez EXP80, wyświetlają swój obraz na normalnym monitorze. Dobrymi przykładami mogą tu być MENU i FORMAT. Inne programy używają kombinacji dwóch sposobów, np. 850 Express! 3.0. Aktualnie część komunikacyjna Express! działa poprawnie na ekranie 80-kolumnowym, lecz wszystkie menu są wyświetlane na ekranie 40-kolumnowym. Z tych powodów zalecane jest równoczesne korzystanie z dwóch monitorów.